Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΓΑΣ Βασιλικού-Απόλλων Λιβαδειάς 72-69 (παρ.)

Σπουδαία νίκη στην παράταση!
ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 72-69

Ο ΓΑΣ Βασιλικού επικράτησε του Απόλλωνα Λιβαδειάς σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση με 72-69 και πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του που τον απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Παπούλια μετά από 5 συνεχόμενες νίκες, γνώρισε σήμερα την 3η της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Η ομάδα της Λιβαδειάς προηγήθηκε με 17-24 στο 10′ και πήρε “αέρα” 10 πόντων στο 12′ (17-27). Αργότερα, έκανε και το 21-33, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τέλος του ημιχρόνου στους 6 πόντους (33-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες “τσακώθηκαν” με το καλάθι, με το επιμέρους σκορ να είναι 7-2 και τον ΓΑΣ Βασιλικού να μειώνει στον πόντο (40-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 57-59 1:20 πριν το τέλος, με τους παίκτες του Βασιλικού να απαντούν και να προσπερνούν στο σκορ με 61-59 και 20” να μένουν για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Εκεί, ο νεαρός Φρυγανάς με 2/2 βολές, έκανε το 61-61, στέλνοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση με δύο καθοριστικά δίποντα του Μπέλλου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν μία σπουδαίας σημασίας νίκη, επικρατώντας στο ένα από τρία θρίλερ της 9ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, του Απόλλωνα Λιβαδειάς με 72-69.

Από τους γηπεδούχους που κλείνουν ιδανικά μια χρονιά που έφερε την άνοδο στην Α’ κατηγορία αλλά και μια πολύ καλή πορεία τον Δεκέμβρη στην κορυφαία τοπική κατηγορία, ξεχώρισε ο Μπέλλος που για δεύτερο συνεχόμενο ματς δίνει πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, οι Νασάκης, Τσίτσης, ενώ καθοριστικός ήταν προς το τέλος της κανονικής διάρκειας και της παράτασης ο Καψούλης.

Από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς που με τη σημερινή του εμφάνιση ανεξάρτητα με το τελικό αποτέλεσμα πιστοποίησε πως είναι ομάδα με στόχο την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, πολύ καλός ο νεαρός Φρυγανάς, ο Τερματζίδης στο β’ ημίχρονο και την παράταση, ο Σκαλτσάς, ενώ ο Ντάλλης ήταν εξαιρετικός μέχρι και το τέλος της γ’ περιόδου, ο οποίος και αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 35′.