Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μαλεσίνα-ΓΑΣ Βασιλικού 68-90

Θριαμβευτικό διπλό!
ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 68-90

Θριαμβευτικό διπλό για τον ΓΑΣ Βασιλικού που με σούπερ εμφάνιση πέρασε από την έδρα της αήττητης μέχρι σήμερα Μαλεσίνας με τελικό σκορ 68-90!

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ, κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση βάζοντας από πολύ νωρίς τις βάσεις για το διπλό.

Η ομάδα του Γεωργίου με αυτή τη νίκη ρεφάρισε στην ουσία την εντός έδρας ήττα από τον Κάδμο και είναι πλέον σε ευνοϊκή θέση για τον στόχο της παραμονής.

Από την άλλη πλευρά η Μαλεσίνα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Στην πρώτη περίοδο το Βασιλικό προηγήθηκε με 18-21 με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στη συνέχεια φτάνοντας στο 25-36 και στο 35-46 του ημιχρόνου.

Η αντίδραση της Μαλεσίνας δεν ήρθε στο β’ ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +18 στο 24′ (40-58).

Η διαφορά συνέχισε να παίζει σε αυτά τα επίπεδα με το Βασιλικό να φτάνει τελικά στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 68-90, με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε 15 τρίποντα!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 35-46, 51-72, 68-90.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Τορβάς-Παϊσιος): Καραμίντζος, Δημητρός, Τζεφεράκος, Βίγγος 8 (1), Τούντας, Μωραΐτης 16 (3), Πασάϊ 2, Μπλόντζος 3 (1), Πετράκος 13, Καυκής 17, Βασιλείου, Μητρόπουλος 9 (3).

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Ζήμπρας 2, Σκεμπές 9 (3), Καψούλης 5, Κουτσίδης 2, Κώνστας 10 (3), Τσίτσης 8 (1), Μπέλλος 15 (3), Κατσαρός 2, Κικίδης Κ., Νασάκης 18 (1), Κατσαγώνας 3, Κικίδης Π. 16 (4).