FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Τεράστιο διπλό! (Γρεβενά-Έσπερος Λ. 73-89)

Ο Έσπερος Λαμίας μετά τη νίκη με ανατροπή απέναντι στη Δόξα Λευκάδας και με την ψυχολογία στα ύψη, πήγε στα Γρεβενά και γυρίζει με ένα τεράστιο διπλό στις αποσκευές του!

Η ομάδα του Σοφογιάννη επικράτησε με 73-89 και πανηγύρισε ένα διπλό μέσα σε μία έδρα, που ελάχιστες ομάδες θα περάσουν. Ακόμα, η νίκη αυτή είναι διπλής σημασίας καθώς, πλέον ο Έσπερος υπερτερεί και σε τυχόν ισοβαθμίες.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 22-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Λαμίας μείωσε στους 3 πόντους στο ημίχρονο (41-37).

Με ένα τρομερό γ’ δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 15-25, οι παίκτες του Σοφογιάννη πέρασαν μπροστά με 56-62 στο 30′. Οι φιλοξενούμενοι με μια εξαιρετική δ’ περίοδο και επιμέρους σκορ 17-27 καθάρισαν το ματς, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό.

Ο Ρουμελιώτης πυροβόλησε 7 φορές έξω από τα 6,75μ. σημειώνοντας συνολικά 25 (7) πόντους για τον Έσπερο Λαμίας.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Θεοδώρου-Γραικός-Βασιλόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 41-37, 56-62, 73-89.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 7 (1), Μιχαηλίδης 3 (1), Βλάχος 11 (1), Μπέζας 7, Τακίδης 11, Μαλιούρας 5, Μακρής 18 (4), Μπεχλιβανίδης 7 (1), Πελίγκος, Συλλάκος

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 14 (4), Μούτσα 8, Στογιάνοβιτς 17 (2), Ρουμελιώτης 25 (7), Τσιμίδης 15, Δαχρετζής 10 (2), Παπανικολάου, Φύκας, Σεριανάι, Μάντζουκας, Γκιρίτσης, Λαμπάς.