Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Άρης Αμφίκλειας-Αλίαρτος 69-65

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ)
”Κιτρινόμαυρο” το ντέρμπι!
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΛΙΑΡΤΟΣ 69-65

Ο Άρης Αμφίκλειας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Β’ κατηγορίας επικρατώντας με 69-65 της Αλιάρτου σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Ο Άρης μετά την πρώτη περίοδο επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε με 34-24 στο ημίχρονο. Η συνέχεια όμως ανήκε στους φιλοξενούμενους που γύρισαν στη διεκδίκηση του ματς για να προηγηθούν ακόμα και με +6 πόντους!

Στο 49-53 της Αλιάρτου απάντησε ο πολύ καλός Μιχέλης με 3 τρίποντα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 60-57.

Με δύο τρίποντα του Κακοσαίου και του Τσέκου η Αλίαρτος πέρασε και πάλι μπροστά με 60-63, με τον Μιχέλη να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο και με ένα δίποντο του Μώρου το σκορ να γίνεται 67-65 για τον Άρη!

Η Αλίαρτος έχασε την επίθεση και σχεδόν σε νεκρό χρόνο ο Τεσκούρας διαμόρφωσε το τελικό 69-65 για τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ο Μιχέλης με 22 πόντους και με καθοριστικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ενώ από την Αλίαρτο ο Α. Καρανάσος με 18.

Διαιτητές: Γερονικολός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 22-13, 13-21, 22-20.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μωράκης, Μώρος 14 (2), Μιχέλης 22 (4), Ζανιάς Ευθ. 7 (1), Παπαδάκης 7 (1), Στρωτός 3, Αλλίου, Πάντος, Τσεκούρας 9, Ζανιάς Ευστ. 2, Τσαρπαλής 3 (1), Χατζής 2.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 5, Καρανάσος 3, Κακοσαίος 3 (1), Γίτσας 2, Τσέκος 9 (1), Τσιλιγιάννης 2, Σταγκίδης 7 (1), Λάζαρης 3, Μακρής 2, Βλαχογιάννης 7, Καρανάσος Α. 18, Καρανάσος Ε. 6.