FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Επιστρέφει δυναμικά! (Ερμής Σχημ.-Κρόνος 82-75)

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήθελε να κάνει σήμερα την επανεκκίνηση και τα κατάφερε μια χαρά απέναντι στον ισχυρό Κρόνο τον οποίο νίκησε με 82-75, σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα καθώς στο ημίχρονο τιμήθηκε η πρώτη ομάδα του Ερμή, από το 1987!

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα από προηγούμενα ματς, έδειξαν σημάδια ανάκαμψης απέναντι σε ένα επικίνδυνο αντίπαλο, που η εντός έδρας ήττα του την περασμένη εβδομάδα από τη Ραφήνα, την έκανε ακόμα πιο επικίνδυνη!

Ο Ερμής ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 21-14 στην α’ περίοδο με τον Κρόνο να ισορροπεί στη συνέχεια και το ημίχρονο να τελειώνει με 45-41.

Η ομάδα του Οικονόμου διατήρησε και στη συνέχεια ένα προβάδισμα ασφαλείας (62-54 στο 30′) για να επικρατήσει τελικά με 82-75 με τον Δημητριάδη να κάνει σούπερ παιχνίδι τελειώνοντας το ματς με 34 πόντους δείχνοντας πως είναι ο παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά!

Τραυματισμός Δέδε

Η στιγμή του τραυματισμού του Δέδε στο χθεσινό αγώνα.

Μελανό σημείο για τον Ερμή στον αγώνα, ο τραυματισμός του Δέδε στο πρώτο ημίχρονο που τον ανάγκασε να αποχωρήσει, με την ανησυχία να είναι έκδηλη και με τα αποτελέσματα της μαγνητικής να αναμένονται με αγωνία…

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσακαλογιάννης-Δολγύρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 45-41, 62-54, 82-75.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σίσκος): Σακελλαράκης 7, Καρακωνσταντάκης 7 (1), Γκοντόπουλος 6 (1), Δημητριάδης 34 (2), Δέδες 4, Μιχαήλ 5 (1), Γεωργίου 12 (2), Κοπακάκης 5 (1), Χάλιος 2, Κουλούρης, Σιδέρης, Γιανναλέτσος.

ΚΡΟΝΟΣ (Δεγαϊτας-Κοψιάς): Αλβέρτης 3 (1), Τσάβος 15, Νάτσος 2, Ξιούρας 10 (1), Αλεξανδρόπουλος, Τσάτας, Αρμάος 2, Καράμπελας 7, Μαράκης 11, Κοψιάς 5, Σάρλης, Ρετσίνας 20 (3).