FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πρεμιέρα στο β’ γύρο! (12η αγωνιστική)

Τζάμπολ για τη 12η αγωνιστική σήμερα στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ, στην πρεμιέρα του β’ γύρου, με το πρωτάθλημα να παραμένει αμφίρροπο σε κορυφή και ουρά, με τη γραμμή σωτηρίας από την άνοδο να απέχει μόλις 4 βαθμούς!

Το πρόγραμμα ανοίγει σήμερα το μεσημέρι στο κλειστό της Ιστιαίας (2 μ.μ.), όπου ο ανεβασμένος ψυχολογικά και βαθμολογικά Τελεθριακός, μετά τη νίκη του απέναντι στην πρωτοπόρο Αναγέννηση Λαμίας φιλοξενεί τον επίσης αξιόλογο ΓΑΣ Βασιλικού.

Στις 5 μ.μ. στο Αλιβέρι θα διεξαχθεί το ματς-φωτιά της αγωνιστικής όσο αφορά τις ομάδες που παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού, με τον Αστέρα Αλιβερίου να φιλοξενεί τον Μάκαρο Άμφισσας και τον νικητή της αναμέτρησης να αποκτά αβαντάζ για την σωτηρία!

Στις 6 μ.μ., ο Πρωτέας Σχηματαρίου που πάτησε και πάλι κορυφή φιλοδοξεί να παραμείνει εκεί, έχοντας όμως πρώτα να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΕΠ Χαλκίδας που στον πρώτο γύρο τον είχε υποχρεώσει σε ήττα, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζει μόλις μια νίκη διαφορά στο βαθμολογικό πίνακα.

Ντέρμπι και στην Ιτέα, όπου η τοπική ομάδα που είναι δυνατή στην έδρα της, θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Λιβαδειάς που θα ψάξει με τη σειρά του να ρεφάρει την γκέλα της περασμένης εβδομάδας στο Αλιβέρι.

Στη Θήβα, ο Κάδμος υποδέχεται τη Μαλεσίνα σε ένα αμφίρροπο ματς, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα δυνατοί στην έδρα τους αλλά και τους ”κιτρινόμαυρους” να παλεύουν όλα τα παιχνίδια τους!

Τέλος, το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται στις 8 μ.μ., με την Αναγέννηση Λαμίας να επιδιώκει την επιστροφή στις νίκες απέναντι στην Προοδευτική Λάρυμνας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 12ης αγωνιστικής:

14:00 Κλειστό Ιστιαίας Τελεθριακός-ΓΑΣ Βασιλικού (Τσάλας-Καλαπόδης)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχημ.-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Χουγιάζος-Αρτσίτας)

17:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Μάκαρος (Καραμπιτσάκος-Θωμά)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Απόλλων Λιβαδειάς (Χαϊνά-Χατζής)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-Μαλεσίνα (Κάλφα-Γερονικολός)

20:00 Κλειστό Λαμίας Αναγ. Λαμίας-Προοδευτική Λάρυμνας (Κοτσιμπός-Πετώνης)

 

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 57-81

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 77-72

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 73-65

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 69-65

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΚΑΔΜΟΣ 84-75

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 45-66

*Πατήστε πάνω στους συνδέσμους για τα στοιχεία των αγώνων του πρώτου γύρου. 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 11 19 8-3 782-730
2 ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 11 19 8-3 768-659
3 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 11 18 7-4 758-742
4 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 11 18 7-4 745-743
5 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 11 17 7-4 765-735
6 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 11 17 6-5 839-790
7 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 11 16 5-6 721-748
8 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 11 16 5-6 842-809
9 ΜΑΚΑΡΟΣ 11 15 4-7 699-761
10 ΚΑΔΜΟΣ 11 15 4-7 702-742
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 11 14 3-8 674-739
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 11 13 2-9 672-769

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

 

Σχετικά άρθρα

Παράταση έως τις 10 Ιουνίου για αιτήσεις στη σχολή προπονητών

pannikolaou

Σαν σήμερα Ν. Ιωνία-Παναγίτσα 60-62 και παραμονή στη Γ’ Εθνική! (video)

pannikolaou

Επαφές Παναθηναϊκού με Θανάση Γιαπλέ!

pannikolaou