FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στου δρόμου τα μισά! (11η αγωνιστική)

Στου δρόμου τα μισά του φετινού μαραθωνίου της Α’ ΕΣΚΑΣΕ φτάνουμε σήμερα, ενός αμφίρροπου πρωταθλήματος, που κανείς μέχρι στιγμής δεν μπορεί να αισθάνεται σίγουρος ούτε στην κορυφή αλλά ούτε και στην ουρά της βαθμολογίας.

Η σημερινή αγωνιστική ανοίγει κάπως νωρίς, με τον Τελεθριακό να υποδέχεται στις 12:45 την Αναγέννηση Λαμίας, σε ένα κομβικό ματς και για τις δύο ομάδες, καθώς οι γηπεδούχοι με νίκη κάνουν αποφασιστικό βήμα προς το γκρουπ κορυφής, ενώ οι φιλοξενούμενοι και πρωτοπόροι, θέλουν τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα για να εδραιωθούν στην πρώτη θέση και να πάρουν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα!

Ο ΓΑΣ Βασιλικού υποδέχεται την ΑΕΕΠ Χαλκίδας σε ένα ακόμα ανοικτό παιχνίδι της αγωνιστικής όπου δεν χωρούν προγνωστικά.

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου αγωνίζεται εντός έδρας με αντίπαλο τον Μάκαρο Άμφισσας με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη για να επιστρέψουν στις επιτυχίες και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν ένα μεγάλο διπλό.

Ντέρμπι και στο Αλιβέρι, με τον Αστέρα να αντιμετωπίζει το ματς ως τελικό απέναντι στον πολύ καλό και σταθερό Απόλλωνα Λιβαδειάς που κοιτάζει διαρκώς προς την κορυφή!

Μεγάλο ντέρμπι, ίσως το σημαντικότερο ματς της αγωνιστικής, θα γίνει στη Θήβα με τον Κάδμο να υποδέχεται την Προοδευτική Λάρυμνας, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να αποκτήσουν πλεονέκτημα στη μάχη της παραμονής.

Ο Γ.Σ. Ιτέας υποδέχεται τη Μαλεσίνα, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι της κατηγορίας, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζει ένας βαθμός και με τον ορίζοντα της πρώτης τετράδας ανοικτό μπροστά τους!

Και για τη σημερινή αγωνιστική, θα υπάρχει live ενημέρωση μέσα από το Stereabasket.gr

Πατώντας ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τι έγινε συνοπτικά την προηγούμενη αγωνιστική.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές:

12:45 Κλειστό Ιστιαίας Τελεθριακός-Αναγέννηση Λαμίας (Χαϊνά-Χατζής)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Χουγιάζος-Κάλφα)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-Μάκαρος (Θωμά-Τσάλας)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Απόλλων Λιβαδειάς (Καραμπιτσάκος-Αρτσίτας)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Μαλεσίνα (Κοτσιμπός-Ζάχος)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-Προοδευτική Λάρυμνας (Ντάνος-Γερονικολός)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 10 18 8-2 708-591
2 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 10 17 7-3 691-663
3 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 10 17 7-3 711-679
4 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 10 16 7-3 707-673
5 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 10 16 6-4 674-675
6 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 10 15 5-5 771-730
7 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 10 15 5-5 774-738
8 ΜΑΚΑΡΟΣ 10 14 4-6 648-690
9 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 10 14 4-6 659-690
10 ΚΑΔΜΟΣ 10 13 3-7 640-702
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 10 12 2-8 595-672
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 10 12 2-8 632-707

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

Σχετικά άρθρα

Φιλικό: Πρωτέας Σχηματαρίου-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 50-65

pannikolaou

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΓΕ Χαλκίδας-ΧΒΑ 54-52

pannikolaou

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Απόλλων Χαλκίδας 54-74

pannikolaou