B ΕΣΚΑΣΕ Β ΕΣΚΑΣΕ Β ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Βαθμολογία & σκόρερς (8η αγωνιστική)

Ξεκίνημα στο β’ γύρο του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας (β’ όμιλος) με ένα ντέρμπι κορυφής στην Αμφίκλεια και τρεις ακόμα ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. 

Ο Άρης ήταν ο νικητής του ντέρμπι επικρατώντας του Οπούντιου Μαρτίνου με 70-66 τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα για φέτος, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην κορυφή αλλά τους ”πράσινους” να έχουν καλύτερη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Σε απόσταση μιας νίκης από την κορυφή η Αλίαρτος που νίκησε εύκολα τα Φάλαρα με 79-45, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε ο Κύνος μέσα στο Δίστομο νικώντας τον Μεδεώνα με 42-47 σε ένα ματς με πρωταγωνίστριες τις άμυνες.

Στο ντέρμπι της ουράς της βαθμολογίας, ο Μώλος νίκησε το Μαυρομάτι με 65-44 και πήρε βαθμολογική ανάσα έχοντας πλέον τους ίδιους βαθμούς με τα Φάλαρα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Άρης Αμφίκλειας-Οπούντιος 70-66

Μεδεών-Κύνος 42-47

Αλίαρτος-Φάλαρα 79-45

Μώλος-Μαυρομάτι 65-44

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9η-25-26/1)

Οπούντιος-Μεδεών

Κύνος-Αλίαρτος

Φάλαρα-Μώλος

Άρης Αμφίκλειας-Μαυρομάτι

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ Β Ν-Η Υ-Κ
1 ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 8 15 7-1 567-468
2 ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 8 15 7-1 572-466
3 ΑΛΙΑΡΤΟΣ 8 14 6-2 554-433
4 ΚΥΝΟΣ 8 12 4-4 543-528
5 ΜΕΔΕΩΝ 8 11 3-5 406-487
6 ΦΑΛΑΡΑ 8 10 2-6 407-491
7 ΜΩΛΟΣ 8 10 2-6 431-470
8 ΜΑΥΡΟΜΑΤΙ 8 9 1-7 445-582

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Καστάνας (Κύνος) 184
  2. Τσαρούχας (Κύνος) 143
  3. Σιαμανδούρας (Μαυρομάτι) 141
  4. Μάρκου (Οπούντιος) 141
  5. Μιχέλης (Άρης Αμφίκλειας) 134
  6. Μώρος (Άρης Αμφίκλειας) 131
  7. Σταυρίδης (Μεδεών) 115
  8. Τσεκούρας (Άρης Αμφίκλειας) 115
  9. Θεοδώρου (Οπούντιος) 111
  10. Φαρφάλας (Κύνος) 90
  11. Βέλλιος (Οπούντιος) 90
  12. Λούβαρης (Φάλαρα) 88
  13. Βλαχογιάννης (Αλίαρτος) 81

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Σταυρίδης (Μεδεών) 23
  2. Βέλλιος (Οπούντιος) 20
  3. Καστάνας (Κύνος) 19
  4. Σταγκίδης (Αλίαρτος) 19
  5. Μιχέλης (Άρης Αμφίκλειας) 15
  6. Φαρφάλας (Κύνος) 15
  7. Σιότροπος (Οπούντιος) 14
  8. Μώρος (Άρης Αμφίκλειας) 12
  9. Ζανιάς Ευθ. (Άρης Αμφίκλειας) 10
  10. Λούβαρης (Φάλαρα) 9
  11. Σακελλαρόπουλος (Μώλος) 9
  12. Κακοσαίος (Αλίαρτος) 9
  13. Μάρκου (Οπούντιος) 8
  14. Βλαχογιάννης (Αλίαρτος) 8
  15. Καλοβελώνης (Μώλος) 8

Σχετικά άρθρα

Τέσσερα σωματεία της ΕΣΚΑΣΕ εγκεκριμένα μέχρι στιγμής από τη Γ.Γ.Α. Η λίστα των ομάδων

pannikolaou

Λ. Αυγενάκης: ”Επιστροφή στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα μετά τα Χριστούγεννα”

pannikolaou

Η ψηφοφορία της εβδομάδας από το waverpoll.com

pannikolaou