FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Στη Θήβα το μεγάλο ντέρμπι! (11η αγωνιστική)

Επιστροφή στη δράση για τη Γ’ Εθνική με τη διεξαγωγή σήμερα της 11ης αγωνιστικής, μια επιστροφή που συνοδεύεται και από ένα μεγάλο ντέρμπι στη Θήβα, μια μάχη που εκτός από το το γόητρο, έχει και βαθμολογικό ενδιαφέρον, σε σημείο που να μοιάζει με οριακή για τη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Ο Άρης Θήβας που μετά από 3 συνεχόμενες ήττες από Πέρα, ΦΕΑ και Χίο έχει πέσει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα ψάχνει εναγωνίως την επιστροφή στις επιτυχίες, απέναντι στην ΧΒΑ που έκλεισε ιδανικά την περσινή χρονιά που την βρήκε μετά από 3 συνεχόμενες νίκες στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο Άρης σε ενδεχόμενη νίκη αγοράζει πολύτιμο χρόνο και ηρεμία, ενώ η ΧΒΑ ξέρει πως σε περίπτωση νίκης μέσα στη Θήβα αλλάζει ξεκάθαρα επίπεδο και μπαίνει για τα καλά πλέον στην διεκδίκηση ενός τίτλου που φέτος φαίνεται ανοιχτός για αρκετές ομάδες!

Αλλά δεν είναι μόνο το ντέρμπι της Θήβας, που αναμένεται να μαζέψει και αρκετό κόσμο στις εξέδρες, υπάρχουν και άλλες σημαντικές αναμετρήσεις που μπορεί να μην έχουν τον τοπικό χαρακτήρα, αλλά είναι εξίσου σημαντικές.

Όπως ασφαλώς, η μάχη που δίνει ο Ερμής στο Ίλιον απέναντι στους πρωτοπόρους με την ομάδα του Οικονόμου να ψάχνει τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη που θα τη φέρει σε θέση ισχύος. Αν τα καταφέρει σήμερα ο Ερμής, εκτός από ένα ιδανικό ξεκίνημα στη νέα χρονιά, θα έχει κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την επίτευξη των στόχων του, καθώς εκτός έδρας νίκες σε τέτοια ματς πάντα μετράνε ως διπλές!

Άλλο ματς για ομάδα της Περιφέρειας δεν έχουμε, καθώς η αποχώρηση του Αίαντα Αυλίδας από το πρωτάθλημα οδήγησε στη ματαίωση του σημερινού προγραμματισμένου αγώνα με τη ΦΕΑ αλλά και όσων θα ακολουθούσαν στη συνέχεια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 11ης αγωνιστικής:

Νάξου 15.00 Φανάρια-Αργοναύτης Ραφήνας Καμήτσος-Ελ Ανύ

Ιλίου Β’ Γ. Κακούρης 17.00 Ένωση Ιλίου-Ερμής Σχηματαρίου Κατσαπρακάκης-Σκανδαλάκης (Παππάς)

Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-Ζωγράφου Πολυχρόνης-Ζιώγτας (Παπαδόπουλος Κ.)

ΕΑΚ Χανίων 15.00 Χανιά-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Λαμπίρης-Τσακιράκη (Πετράκης)

Ερ. Χατζόπουλος 17.00 Άρης Θήβας-ΧΒΑ Παπαφωτίου-Κούλης Κ. (Δεσάρτης)

Βυζαντινό Α.Κ. 15.00 Πέρα-Βούρειος Χίου Καραμπιτσάκος-Χαϊνά (Μπουρνάς) ΑΝΑΒΟΛΗ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
A/A ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 10 17 7-3 732-728
2 ΚΡΟΝΟΣ 9 15 6-3 629-592
3 ΧΒΑ 9 15 6-3 599-588
4 ΦΕΑ 10 15 5-5 738-763
5 ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 9 14 5-4 615-614
6 ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ 9 14 5-4 617-636
7 ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 9 14 5-4 616-600
8 ΖΩΓΡΑΦΟΥ 9 14 5-4 624-608
9 ΠΕΡΑ 9 13 4-5 643-652
10 ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ 10 13 3-7 621-667
11 ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 9 12 3-6 751-757
12 ΜΙΛΩΝ 9 12 3-6 695-672
13 ΧΑΝΙΑ 9 12 3-6 641-667

Σχετικά άρθρα

Το 7ο τουρνουά ”Γ. Τσομάκας” στις 26-27/9 από τον Γ.Σ. Αυλίδας!

pannikolaou

Πρωτάθλημα Εφηβων: Βαθμολογίες & σκόρερς (1η αγωνιστική-20/9)

pannikolaou

Πρωτάθλημα Παίδων: Βαθμολογίες & σκόρερς (1η αγωνιστική 19-20/9)

pannikolaou