Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Απόλλων Λιβαδειάς-Πρωτέας Σχηματαρίου 79-70

Νίκη και 2η θέση!
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 79-70

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν στη Λιβαδειά και μπορεί να είχαμε μια πλήρη αγωνιστική δράση με δύο παρατάσεις και ματς που κρίθηκαν στο νήμα, αλλά το…κερασάκι στην τούρτα ήταν αυτό το παιχνίδι, που έφερε και αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο Απόλλωνας πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη με 79-70 απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου και ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος δεύτερος έστω και με ισοβαθμία δείχνοντας ικανός για όλα!

Οι γηπεδούχοι παρότι δεν ξεκίνησαν καλά το ματς, είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα σε καίριο σημείο της αναμέτρησης και μαζί μια σημαντική νίκη απέναντι στον Πρωτέα που έδειξε πως δικαίως βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας από την αρχή της φετινής περιόδου!

Η ομάδα του Χαντζή αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 3-11 και 7-14 διατηρώντας το υπερ  του σκορ μέχρι και λίγο πριν το ημίχρονο (28-35 στο 18′).

Εκεί, ο Απόλλωνας με ένα επιμέρους σκορ 13-0 προσπέρασε σε 41-35 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου!

Στη συνέχεια η ομάδα του Παπούλια ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-39, 59-46) για να φτάσει στο 30 στο 63-51 και διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα στη μεγάλη νίκη με 79-70!

Κορυφαίος των νικητών και πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Παππάς με 26 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Ντάλλης όπως και ο Σκαλτσάς.

Από τον Πρωτέα Σχηματαρίου ξεχώρισε επιθετικά οι Στεφάνου, ενώ βοήθησε από την περιφέρεια και ο Βλαχάκης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 41-35, 63-51, 79-70.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Φρυγανάς 3, Γκιζίμης, Τερματζίδης 10 (2), Στάντζος 2, Κωτσαδάμ, Σταυλιώτης, Παππάς 26 (2), Καρφάκης 4, Μουτζούρης, Ντάλλης 23 (3), Σκαλτσάς 11.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 9, Βαϊνάς 6 (1), Μπαλάνος 2, Μπαλάφας 2, Βλαχάκης 9 (3), Χατζηγιαννακάκης 8, Σολομωνίδης 6, Χαρίσης 5, Παπαγιαννόπουλος 4, Μάντσε, Στεφάνου 19.