Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. Ιτέας-Απόλλων Λιβαδειάς 89-80

Ασταμάτητη στην έδρα της!
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 89-80

Ο Γ.Σ. Ιτέας επικράτησε του Απόλλωνα Λιβαδειάς με 89-80 ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε την 8η νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με τον Σταύρου να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος!

Η ομάδα της Ιτέας προηγήθηκε με 8-6 στο 5′ και οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο (16-18). Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι χέρι στη δεύτερη περίοδο (28-28 στο 15′) με τους παίκτες του Παπούλια να προηγούνται με 36-40 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι με καταπληκτική γ’ περίοδο όπου σκόραραν σύνολο 33 πόντους με έξι τρίποντα, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 55-47 στο 25′ και 69-61 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο ο Γ.Σ. Ιτέας παγίωσε μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους, φτάνοντας στην επικράτηση με 89-80.

Ο Απόλλωνας Λιβαδειάς που γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, απομακρύνθηκε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τον Γ.Σ. Ιτέας να τον προσπερνά και να βρίσκεται πλέον στην 3η θέση αλλά και να καλύπτει και την διαφορά του πρώτου παιχνιδιού.

Για τους γηπεδούχους ο Σταύρου πραγματοποίησε απίστευτη εμφάνιση, σταματώντας στους 38 (5) πόντους, αποτελώντας πολυτέλεια για την κατηγορία, μόνο και μόνο με την παρουσία του, ενώ για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς οι Ντάλλης και Τερματζίδης σημείωσαν 24 (2) και 21 (5) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 36-40, 69-61, 89-80.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος, Κουτρόγιαννος, Περδίκης, Ντινόπουλος, Χαλκιάς, Αγγελόπουλος 11 (2), Ευθυμίου 1, Δημητρίου 16 (1), Σταύρου 38 (5), Τσιριπέρου, Μπαντελάς 11 (1), Γεωργαντάς 12.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Φρυγανάς 18, Κωτσαδάμ, Τερματζίδης 21 (5), Μουντζούρης, Στάντζος, Σταυλιώτης 2, Παππάς 2, Καρφάκης 4, Μπουζίκας, Ντάλλης 24 (2), Σκαλτσάς 7.