FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αγωνιστική των μεγάλων ματς! (16η)

Κομβική η σημερινή 16η αγωνιστική σε κορυφή και ουρά της βαθμολογίας, με μεγάλα ντέρμπι και με τις ομάδες να μετράνε αντίστροφα πλέον, για το φινάλε της σεζόν!

Η πρωτοπόρος Αναγέννηση Λαμίας υποδέχεται στις 4 μ.μ. την πάντα επικίνδυνη ΑΕΕΠ Χαλκίδας, με τους γηπεδούχους να είναι το φαβορί της αναμέτρησης αλλά που θα πρέπει να προσπαθήσει αρκετά για να φτάσει στην επιτυχία.

Ντέρμπι στην Ιτέα, με την τοπική ομάδα να αντιμετωπίζει τον Πρωτέα Σχηματαρίου, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζει μόλις μια νίκη! Οι γηπεδούχοι θέλουν πρωτίστως τη νίκη και δευτερευόντως το +9, ενώ ο Πρωτέας με νίκη από την πλευρά του με δική του νίκη εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό σε πρώτη φάση τη 2η θέση.

Μεγάλο ματς και στη Θήβα μεταξύ Κάδμου και ΓΑΣ Βασιλικού, των δύο πιο φορμαρισμένων ομάδων του πρωταθλήματος που μετράνε αμφότερες από 5 συνεχόμενες νίκες!

Στο Αλιβέρι, ο Αστέρας σε ένα από τα τελευταία του χαρτιά για παραμονή, υποδέχεται τον Τελεθριακό που με τη σειρά του θέλει τη νίκη για να προσεγγίσει τα playoffs.

Ντέρμπι και στη Μαλεσίνα, με την τοπική ομάδα να ψάχνει μια μεγάλη νίκη για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και τον Απόλλωνα Λιβαδειάς το διπλό για να μπει στην πρώτη τετράδα.

Τέλος στο Μαρτίνο, η Προοδευτική θα προσπαθήσει να εξαντλήσει τις πιθανότητες που έχει για παραμονή, απέναντι στον Μάκαρο που βλέπει το σημερινό ματς ως ένα ”τελικό” για τη δική του σωτηρία.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΑΣΤ. ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 79-74

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 60-70

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ.-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 72-64

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΚΑΔΜΟΣ 51-57

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ. 68-64

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 78-72

*Πατήστε πάνω στους συνδέσμους για να δείτε αναλυτικά στοιχεία από τα παιχνίδια του πρώτου γύρου.

 

Το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές:

14:30 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Τελεθριακός (Χουγιάζος-Αρτσίτας)

16:00 Κλειστό Λαμίας Αναγέννηση Λαμίας-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Κοτσιμπός-Σταμάτης Χρ.)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Πρωτέας Σχηματαρίου (Καραμπιτσάκος-Τσάλας)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-ΓΑΣ Βασιλικού (Χαϊνά-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Μαρτίνου Προοδευτική Λαρ.-Μάκαρος (Τσάτσης-Κοτσώνης-ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Απόλλων Λιβαδειάς (Ντάνος-Κάλφα)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 15 27 12-3 1068-907
2 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 15 26 11-4 1029-973
3 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 15 25 10-5 998-980
4 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 15 24 9-6 990-994
5 ΚΑΔΜΟΣ 15 23 8-7 957-966
6 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 15 23 8-7 1054-1058
7 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 15 23 8-7 1132-1068
8 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 15 22 8-7 1026-994
9 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 15 21 6-9 1111-1100
10 ΜΑΚΑΡΟΣ 15 20 5-10 904-996
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 15 18 3-12 937-1034
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 15 17 2-13 912-1048

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

 

Σχετικά άρθρα

Σαν σήμερα… 29 Μαρτίου

pannikolaou

Baby face challenge by Stereabasket! (μέρος 7ον)

pannikolaou

Προσφορά υγειονομικού υλικού από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας!

pannikolaou