FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Το μεγάλο ντέρμπι στην Άμφισσα! (13η αγωνιστική)

Το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας συνεχίζεται σήμερα με τη 13η αγωνιστική και το μεγάλο ντέρμπι της Φωκίδας μεταξύ Μάκαρου Άμφισσας και Γ.Σ. Ιτέας, να κυριαρχεί δικαιωματικά στο πρόγραμμα.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το ματς που έχει σήμερα το χαρακτήρα του ντέρμπι, καθώς σε ένα τόσο ανοιχτό πρωτάθλημα όπως το φετινό, δεν υπάρχει παιχνίδι που να θεωρείται δεδομένο από καμιά ομάδα.

Στις 4:15 μ.μ. ανοίγει το πρόγραμμα με ένα πολύ σημαντικό ματς στο κλειστό του Μαρτίνου, μεταξύ της Προοδευτικής Λάρυμνας που παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά για παραμονή στην κατηγορία, με αντίπαλο τον απρόβλεπτο Τελεθριακό.

Στις 6 μ.μ., θα διεξαχθούν τέσσερα ακόμα ματς. Ο ΓΑΣ Βασιλικού μετά το διπλό στην Ιστιαία υποδέχεται τον ένα εκ των πρωτοπόρων του βαθμολογικού πίνακα Πρωτέα Σχηματαρίου, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους.

Επικίνδυνη έξοδος για την επίσης πρωτοπόρο Αναγέννηση Λαμίας, που αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη δυνατή Μαλεσίνα που έχει χάσει συνεχόμενα ματς στον πόντο!

Στο κλειστό της Πειραϊκής, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας φιλοδοξεί να επιστρέψει στις νίκες, απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου που ψάχνει εναγωνίως κάποια μεγάλη εκτός έδρας νίκη για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα, καθώς λόγω αγώνων ρυθμικής γυμναστικής στο κλειστό της Λιβαδειάς, ο αγώνας του Απόλλωνα με τον Κάδμο μετατέθηκε για εκείνη την ημέρα (6 μ.μ.).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:

16:15 Κλειστό Μαρτίνου Προοδευτική Λάρ.-Τελεθριακός (Χαϊνά-Μασλατζίδης Λ.)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Πρωτέας Σχηματαρίου (Καραμπιτσάκος-Θωμά)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Αστέρας Αλιβερίου (Κάλφα-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Άμφισσας Μάκαρος-Γ.Σ. Ιτέας (Χουγιάζος-Αρτσίτας)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Αναγέννηση Λαμίας (Τσάλας-Χατζής)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Κάδμος (Κοτσιμπός-Ζάχος) ΔΕΥΤΕΡΑ 3/2

 

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ. 79-55

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ.-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 79-57

ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 39-58

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 72-61

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 75-72

ΚΑΔΜΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 58-50

*Πατήστε πάνω στους συνδέσμους, για τα στοιχεία των αγώνων στον α’ γύρο. 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 12 21 9-3 841-788
2 ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 12 21 9-3 829-712
3 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 12 20 8-4 834-823
4 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 12 19 7-5 838-831
5 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 12 18 7-5 823-794
6 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 12 18 6-6 916-877
7 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 12 18 6-6 808-825
8 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 12 17 5-7 898-867
9 ΜΑΚΑΡΟΣ 12 17 5-7 770-825
10 ΚΑΔΜΟΣ 12 17 5-7 760-798
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 12 15 3-9 738-810
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 12 14 2-10 725-830

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

Σχετικά άρθρα

Φιλικό: ΧΒΑ-Απόλλων Χαλκίδας 80-59

pannikolaou

Φιλικό: Ερμής Σχηματαρίου-Τελεθριακός 64-54

pannikolaou

Συνεργασία με τον Ο.Κ. Ελευσίνας για τον Γ. Βελισσαράκο!

pannikolaou