Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Επιστροφή στη δράση! (Ευκαρπία-Έσπερος Λ. 5 μ.μ.)

Μετά από διακοπή μιας εβδομάδας το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής επιστρέφει και πάλι σε δράση με τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής και τον Έσπερο Λαμίας να επιχειρεί επικίνδυνη έξοδο στην Ευκαρπία.

Η ομάδα του Σοφογιάννη που προέρχεται από μεγάλη νίκη απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά ψάχνει ένα διπλό που θα την φέρει σε θέση ισχύος εν όψει των 10 τελευταίων κι καθοριστικών στροφών του πρωταθλήματος και σήμερα στην Ευκαρπία θα προσπαθήσει για το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι σε μια ομάδα που κάνει μια ισορροπημένη πορεία φέτος, με 10 νίκες και 8 ήττες στο πρωτάθλημα.

Έργο βέβαια, που μόνο εύκολο δεν είναι, έχοντας εκτός των άλλων ο κόουτς του Έσπερου να διαχειριστεί και τα προβλήματα τραυματισμών, απέναντι σε μια ομάδα, που είναι η μια εκ των δύο, που έχουν κερδίσει τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα!

Τι έγινε στον πρώτο γύρο:

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 77-81

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 2, Μούτσα 19 (4), Στογιάνοβιτς 22 (3), Ρουμελιώτης 8 (2), Παπανικολάου, Τσιμίδης 13, Δαχρετζής, Μάντζουκας 6 (2), Σεργιανάι, Λάμπας, Γκιρίτσης 7.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου): Χατζημιχαηλίδης, Τουλούπης 7, Κιούρκας 5 (1), Χολέβας 17 (1), Ουλουσίδης 7, Απιδόπουλος 8 (2), Πλεξίδας 18 (3), Χατζίδης 2, Γκαβέζος 3 (1), Βαρίτης 11 (3), Πρεδάρης, Χαρτόπουλος 3 (1).

 

Το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές στη 19η αγωνιστική:

Ευκαρπίας 17.00 Ευκαρπία-Έσπερος Λαμίας Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου (Παπαγεωργίου)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Γέφυρα Πουρσανίδης Κ.-Τζιοπάνος Γ.-Αναστασιάδης (Σιμητόπουλος)

Πεύκων 17.00 Μαχητές-Δόξα Λευκάδας Παφίλης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Γκούμας)

Αρναίας 17.00 Στρατώνι-Πρωτέας Γρεβενών Κοϊμτζόγλου-Γραικός-Βασιλόπουλος (Ιωαννίδου)

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΠΑΣ Γιάννινα-ΧΑΝΘ Παγώνης-Μαραμής-Καρακώστας (Κασιούμης)

Αγ. Παύλου 15.30 Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Αίας Ευόσμου Ελευθεριάδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης (Θωμόπουλος)

Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Πολύγυρος Τζαφλέρης-Κοντογιάννης-Μπούγλος Π. (Μόρφη)

Κομοτηνής 17.00 Κομοτηνή-Καβάλα Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης (Γκουρτζελίδης)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜΑΔΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ν Η Υ.-Κ.
1. ΠΑΣ Γιάννινα 34 18 16 2 1351-1128
2. Δόξα Λευκάδας 32 18 14 4 1352-1219
3. Καβάλα 31 18 13 5 1297-1164
4. Ερμής Λαγκαδά 30 18 12 6 1301-1206
5. Γέφυρα 29 18 11 7 1356-1208
6. Φάρσαλα 28 18 10 8 1334-1302
7. Ευκαρπία 28 18 10 8 1322-1295
8. Μαχητές Πειραμ. Πεύκων 27 18 9 9 1258-1213
9. Πρωτέας Γρεβενών 26 18 8 10 1310-1351
10. Αίας Ευόσμου 26 18 8 10 1245-1227
11. ΓΑΣ Κομοτηνή 25 18 7 11 1295-1347
12. Έσπερος Λαμίας 25 18 7 11 1309-1423
13. ΧΑΝΘ 25 18 7 11 1289-1265
14. Πολύγυρος 24 18 6 12 1275-1350
15. Στρατώνι 23 18 5 13 1246-1368
16. Πευκοχώρι 18 18 1 17 1014-1488

*Το Πευκοχώρι έχει -2 βαθμούς. 

Σχετικά άρθρα

Β’ ΕΘΝΙΚΗ (3ος Όμιλος): Αποτελέσματα & Βαθμολογία (2η Αγωνιστική)

pannikolaou

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: ΧΒΑ-Δόξα Λευκάδας (photo album)

pannikolaou

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Ήττα στις λεπτομέρειες! (ΧΒΑ-Δόξα Λευκάδας 66-73)

pannikolaou