Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Κομβικό ματς για την παραμονή! (Έσπερος-Κομοτηνή 2 μ.μ.)

Υπάρχουν κάποια ματς στο μπάσκετ που αν τα κερδίσεις σου δίνουν…περισσότερους από τους δύο βαθμούς της νίκης και ένα τέτοιο είναι και το σημερινό του Έσπερου Λαμίας με αντίπαλο την Κομοτηνή στο ”Χαλκιοπούλειο” (2 μ.μ.)!

Η ομάδα του Σοφογιάννη αντιμετωπίζει μια ομάδα που είναι στα…μέτρα της, με την οποία ισοβαθμεί αυτή τη στιγμή στη βαθμολογία με ρεκόρ 7-12, μια ομάδα από την οποία ηττήθηκε στον πρώτο γύρο με 85-78, κάτι που σημαίνει πως στον ορίζοντα δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα εκτός της νίκης και αν έρθει και με +8 πόντους τότε ακόμα καλύτερα!

Το έργο του Έσπερου ασφαλώς και θα είναι δύσκολο καθώς το σημερινό ματς είναι από εκείνα που το ”πρέπει” της νίκης φέρνει και περισσότερο άγχος, γι’ αυτό οι Λαμιώτες θα χρειαστούν και την συμπαράσταση των φίλων τους για να τα καταφέρουν και να βάλουν ισχυρές βάσεις για την παραμονή στη Β’ Εθνική κατηγορία!

Τι έγινε στον α’ γύρο:

Κομοτηνή-Έσπερος Λαμίας 85-78

ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σπέντζος 5 (1), Λεπτοκαρίδης 21 (2), Παλάσκας 9 (3), Χαλίλ 22, Λεχούδης 21, Σταυριανόπουλος 4, Τσουμπρής 3, Κουτζοβασίλης, Γκιουζελίδης, Κυφωνίδης, Μαστροδημήτρης, Ναλμπάντης.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Τσιμίδης 8, Δαχρετζής 5 (1), Γκιρίτσης 6 (1), Γκούντγουιν 4, Μούτσα 7, Στογιάνοβιτς 27 (2), Ρουμελιώτης 21 (5).

 

Το σημερινό πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Ευκαρπία Λόρτος-Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι. (Δέλλας)

Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Ερμής Λαγκαδά Ευφραιμίδης-Κατωτικίδης-Παπανικολάου (Ιωακειμίδης)

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρεβενών-Μαχητές Πεύκων Ντόγκας-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης (Μπαταούλα)

Μ. Τσίκινας 17.00 ΧΑΝΘ-Στρατώνι Φακίτσας-Κοντογιάννης-Χατζημπαλίδης (Δροσόπουλος)

Ευόσμου 19.30 Αίας Ευόσμου-ΠΑΣ Γιάννινα Δημάδης-Ντούρας-Μπακάλης (Σακελλαρίου)

Πολυγύρου 17.00 Πολύγυρος-Πευκοχώρι Γραικός-Πράττος-Κολοκυθάς (Αρναούτογλου)

Αγ. Δημόγλου 16.00 Καβάλα-Φάρσαλα Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.-Τσάνταλη (Στουπίδης)

Χαλκιοπούλειο 14.00 Έσπερος Λαμίας-Κομοτηνή Παγώνης-Καλογερόπουλος Ε.-Μπούγλος Π. (Μόρφη)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜΑΔΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ν Η Υ.-Κ.
1. ΠΑΣ Γιάννινα 36 19 17 2 1440-1202
2. Δόξα Λευκάδας 33 19 14 5 1407-1284
3. Καβάλα 33 19 14 5 1370-1219
4. Ερμής Λαγκαδά 31 19 12 7 1355-1264
5. Γέφυρα 31 19 12 7 1414-1262
6. Ευκαρπία 30 19 11 8 1405-1366
7. Μαχητές . 29 19 10 9 1324-1268
8. Φάρσαλα 29 19 10 9 1398-1369
9. Πρωτέας Γρεβενών 28 19 9 10 1383-1418
10. Αίας Ευόσμου 28 19 9 10 1332-1294
11. Κομοτηνή 26 19 7 12 1350-1420
12. Έσπερος Λαμίας 26 19 7 12 1380-1506
13. ΧΑΝΘ (2-2) 26 19 7 12 1363-1354
14. Πολύγυρος 26 19 7 12 1342-1414
15. Στρατώνι 24 19 5 14 1310-1441
16. Πευκοχώρι 19 18 1 18 1081-1575

*Το Πευκοχώρι έχει -2 βαθμούς. 

Σχετικά άρθρα

Σαν σήμερα… 29 Μαρτίου

pannikolaou

Baby face challenge by Stereabasket! (μέρος 7ον)

pannikolaou

Σαν σήμερα… 28 Μαρτίου

pannikolaou