FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Τα φώτα στραμμένα στο Σχηματάρι! (15η αγωνιστική)

Αν σήμερα ένα ματς συγκεντρώνει πάνω του όλα τα φώτα της δημοσιότητας, αυτό δεν είναι άλλο από το τοπικό ντέρμπι Έρμη Σχηματαρίου-Άρη Θήβας, ένας αγώνας που πέρα από τον τοπικό του χαρακτήρα, έχει πάνω του όλο το…πακέτο καθώς βρίσκει τις δύο ομάδες να ”καίγονται” για τους βαθμούς της νίκης!

Επειδή λοιπόν στο μπάσκετ δεν υπάρχει ισοπαλία, μετά το τέλος του σημερινού ντέρμπι ο νικητής θα έχει πάρει παράταση ζωής στους στόχους του κερδίζοντας εκτός των άλλων και πολύτιμο χρόνο, από την άλλη πλευρα όμως, ο ηττημένος θα βρεθεί σε δεινή θέση με τη συνέχεια να μοιάζει με γολγοθά!

Και αυτό, γιατί ο μεν Ερμής που έχει στόχο την άνοδο μετράει δύο συνεχόμενες ήττες από Μίλωνα και Χανιά και ξέρει πολύ καλά πως στην τρίτη…καίγεται!

Όσο για τον Αρη, οι 3 σερί ήττες, εκ των οποίων οι δύο στο γήπεδό του και συνολικά οι 6 στις 7 τελευταίες αγωνιστικές με μοναδική εξαίρεση τη νίκη απέναντι στην ΧΒΑ, τον έχουν φέρει στην ουρά της βαθμολογίας, κάτι που σημαίνει πως μόνο με πορεία πρωταθλητισμού θα μπορέσει να αποφύγει το μοιραίο!

Άλλο ματς ομάδας της Περιφέρειας δεν έχουμε, καθώς η ΧΒΑ έχει ρεπό μια και στο αρχικό πρόγραμμα θα αντιμετώπιζε τον Αίαντα Αυλίδας…

Τι έγινε στον α’ γύρο:

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 88-76

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 13 (1), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 17 (1), Παγώνης, Παρδακάς 6, Χαρατσής 9, Γιώτης, Γκιζογιάννης 19 (2), Ντέντα, Τριανταφύλλου 4, Ανέστης 20 (2).

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σίσκος): Δημητριάδης 8, Καρακωνσταντάκης 8, Γκοντόπουλος 5 (1), Γεωργίου 20 (1), Δέδες 7 (2), Μιχαήλ 14 (1), Σακελλαράκης, Κοπακάκης 3 (1), Χάλιος 2, Κουλούρης 3 (1), Σιδέρης, Γιανναλέτσος 6 (1).

Αναλυτικά οι αγώνες και οι διαιτητές της 15ης αγωνιστικής:

Νάξου 15.00 Φανάρια Νάξου-Μίλωνας Κοτσιμπός-Κουτσοδήμος

Ιλίου Β’ Γ.Κακούρης 17.00 Ένωση Ιλίου-Χανιά Ρίζος-Σοφιανόπουλος (Ζερδεβάς)

Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχηματαρίου-Άρης Θήβας Ραχιώτης-Ζιώγας (Χριστοδούλου)

Ραφήνας 17.00 Αγροναύτης Ραφ.-Πέρα Φραγκούλη-Καρακωνσταντόπουλος (Παπαδόπουλος Στ.)

Ζωγράφου 17.00 Ζωγράφου-ΦΕΑ Ορφανός Ιορδ.-Σιδερης (Ζερβούδης)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 13.30 Κρόνος-Βούρειος Χίου Μαρουδιάς-Τσακιράκη (Παπαδόπουλος Κ.)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
A/A ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΖΩΓΡΑΦΟΥ 13 22 9-4 919-877
2 ΧΒΑ 13 20 7-6 898-900
3 ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 13 20 7-6 916-889
4 ΚΡΟΝΟΣ 13 20 7-6 914-882
5 ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 13 20 7-6 906-905
6 ΦΕΑ 13 20 7-6 1009-990
7 ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 12 19 7-5 882-889
8 ΧΑΝΙΑ 13 19 6-7 928-932
9 ΠΕΡΑ 12 18 6-6 874-884
10 ΜΙΛΩΝΑΣ 13 18 5-8 955-937
11 ΦΑΝΑΡΙΑ 11 17 6-5 754-787
12 ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 13 17 4-9 1033-1065
13 ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ 12 16 4-8 769-820

*Οι Πέρα, Βούρειος Χίου, Φανάρια Νάξου, Ένωση Ιλίου έχουν από 1 αγώνα λιγότερο. 

**Δεν υπολογίζονται οι αγώνες του Αίαντα Αυλίδας που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Σχετικά άρθρα

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (31/10-1/11)

pannikolaou

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (4ος Όμιλος): Αποτελέσματα & Βαθμολογία (28/10 εξ αναβολής)

pannikolaou

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη-θρίαμβος! (Ολυμπιακός Βόλου-Αναγ. Λαμίας 55-58)

pannikolaou