Α ΕΣΚΑΣΕ

Ηλίας Χαντζής: ”Βγάλαμε ενέργεια και πήραμε το ντέρμπι”

Ο προπονητής του Πρωτέα Σχηματαρίου Ηλίας Χαντζής, τόνισε πως για 22′ η ομάδα του έκανε ένα πολύ ώριμο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια με κακές επιλογές βρέθηκε στο -6. Εκεί, όπως είπε, με ενέργεια στην άμυνα κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το ντέρμπι απέναντι στον Τελεθριακό.

”Σε ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι απέναντι στον Τελεθριακό επικρατήσαμε στις λεπτομέρειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι στις 4 μεταξύ μας αναμετρήσεις τα 2 χρόνια κανένα παιχνίδι δεν έχει τελειώσει με διαφορά μεγαλύτερη των 3 πόντων! Απέναντι λοιπόν σε ένα ποιοτικό αντίπαλο για 22 λεπτά κάναμε πολύ ώριμο και ουσιαστικό αγώνα προηγούμενοι με 41-27, έχοντας λογική στις επιθέσεις μας και αμυντική προσήλωση. Από το σημείο αυτό οι κακές μας επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν εύκολα καλάθια στο tranzition που είναι ένα από τα δυνατά τους όπλα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 49-55 στο 36ο λεπτό … Εκεί βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα καταφέραμε να δεχτούμε μόλις 3 πόντους στο υπόλοιπο διάστημα και να πάρουμε το ματς κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για μια ακόμα ανατροπή και καλή συνέχεια στην ομάδα του Τελεθριακού εύχομαι”.