Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Αστέρας Αλιβερίου 80-67

Βλέπει τετράδα!
ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 80-67

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας επικράτησε με 80-67 του Αστέρα Αλιβερίου στο Κλειστό της Πειραϊκής και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου.

Οι παίκτες του Μιχαήλ προηγήθηκαν με 4 πόντους στο 10′ (16-7) και με ένα πολύ καλό διάστημα στη β’ περίοδο κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους 17 στο ημίχρονο (46-29).

Ο Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς χωρίς όμως να τα καταφέρει και τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι (51-36 στο 25′) και το τέλος της 3ης περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 60-43.

Στο τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα η ΑΕΕΠ Χαλκίδας διατήρησε τη διαφορά της, φτάνοντας στην 8η της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Αλιβερίου υπέστη την 10η της ήττα.

Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έμειναν κοντά στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ ο Αστέρας δεν έκανε την υπέρβαση που ψάχνει, κυνηγώντας μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, που όμως δεν ήρθε.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Χαλκίδας ο Γρηγοράκης που σημείωσε 26 (5) πόντους, ενώ για τον Αστέρα Αλιβερίου ο Φωτητζόγλου με 19 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κάλφα-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 46-29, 60-43, 80-67.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Βαλαής 11 (3), Κουτσογιάννης 5 (1), Τσακός 4, Μπάλας, Γρηγοράκης 26 (5), Κωνσταντίνου 16, Αγκαλίου, Γεωργουσόπουλος, Γυφτονικολός Κ. 3 (1), Σοροβός 3, Γυφτονικολός Γ. 6, Αποσκίτης 5 (1).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Χαρατσής 13 (1), Νάκο 1, Ιωάννου Ε. 9 (1), Σπύρου, Μάστορης Θ. 2, Μεϊντάνης 5, Φωτητζόγλου 19, Νακόπουλος 6, Κανάκης 4, Ιωάννου Φ. 8.