Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. Ιτέας-Πρωτέας Σχηματαρίου 66-50

Εκρηκτική εμφάνιση!
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 66-50

Ο καλύτερος Γ.Σ. Ιτέας, όχι μόνο φέτος, αλλά των τελευταίων χρόνων, τουλάχιστον του πρώτου ημιχρόνου, μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής με τον Πρωτέα Σχηματαρίου σε ένα υγιεινό περίπατο, φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη με 66-50, που τον έφερε στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω μόνο από την Αναγέννηση Λαμίας!

Η ομάδα του Μωραΐτη έκανε το τέλειο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, εκμεταλλεύτηκε και τις απουσίες του Πρωτέα φτάνοντας σε μια τόσο εύκολη νίκη που δεν περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της ομάδας!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-5 και 21-5 στο 10λεπτο και δεν σταμάτησε εκεί! Στο 15′ έφτασε στο +20 (33-13), στο 18′ στο 40-15 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το εντυπωσιακό 50-16!

Στο β’ ημίχρονο ο Πρωτέας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν αργά εκτός από το να ”ροκανίσει” τη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 8-16 μείωσε σε 58-31, στο 35′ σε 61-38 για να τελειώσει το ματς στο 66-50.

Από τον Γ.Σ. Ιτέας οι Σταύρου και Μπαντελάς σημείωσαν 20 (3) & 19 (3) πόντους αντίστοιχα, βοηθώντας σημαντικά την ομάδα τους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Τσάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-5, 50-16, 59-33, 66-50.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 4, Κουτρόγιαννος 1, Χαλκιάς, Ντινόπουλος, Μολές, Αγγελόπουλος 5 (1), Περδίκης 2, Κατσίμπρας, Δημητρίου 9, Σταύρου 20 (3), Μπαντελάς 19 (3), Γεωργαντάς 6.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής) Νταλαγιάννης 2, Μπανούτας 4, Βαϊνάς, Χατζηγιαννάκης 10, Μπαλάφας, Μπαλάνος 2, Βλαχάκης 3 (1), Σύρμας, Στεφάνου 17, Χαρίσης 10 (1), Παπαγιαννόπουλος, Σολομωνίδης.