Με τη 15η αγωνιστική συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας και με το ενδιαφέρον αμείωτο για το καλύτερο πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος με τους μνηστήρες να είναι ουκ ολίγοι, αλλά και με αντίστοιχο ενδιαφέρον για τις ομάδες που προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό.
Η πρωτοπόρος Αναγέννηση Λαμίας έχει επικίνδυνη αποστολή στην Άμφισσα και απέναντι στον Μάκαρο που βλέπει τους εντός έδρας αγώνες του ως τελικούς για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Ο Πρωτέας Σχηματαρίου που ακολουθεί στη 2η θέση ισόβαθμός με τον Γ.Σ. Ιτέας, δίνει αντίστοιχο αγώνα με την Αναγέννηση, με τη διαφορά ότι εκείνος υποδέχεται ομάδα από την κάτω ζώνη του Βαθμολογικού πίνακα (Αστ. Αλιβερίου) και θεωρητικά έχει ευκολότερο έργο.
Μεγάλο ντέρμπι αναμένεται να γίνει στο Βασιλικό, με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τον Γ.Σ. Ιτέας, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένες (από 4 συνεχόμενες νίκες και οι δύο) και με το νικητή να αποκτά αβαντάζ για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Αμφίρροπη αναμένεται η αναμέτρηση και στο κλειστό της Ιστιαίας, όπου ο Τελεθριακός που έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του θα αντιμετωπίζει την πάντα επικίνδυνη Μαλεσίνα.
Στη Χαλκίδα, η ΑΕΕΠ θέλει τη νίκη απέναντι στον επίσης φορμαρισμένο Κάδμο που προέρχεται από σερί 4 νικών, ενώ στη Λιβαδειά ο Απόλλωνας θα προσπαθήσει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί των 4 ηττών υποδεχόμενος την ουραγό Προοδευτική Λάρυμνας.
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ.-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 68-69
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 64-63
ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 37-51
*Για τα αναλυτικά στοιχεία των αγώνων πατήστε πάνω στους παραπάνω συνδέσμους.
Το σημερινό πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:
13:30 Κλειστό Ιστιαίας Τελεθριακός-Μαλεσίνα (Χαϊνά-Βαρσαμάς)
16:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Προοδευτική Λαρ. (Κοτσιμπός-Πετώνης)
17:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Γ.Σ. Ιτέας (Χουγιάζος-Θωμά)
17:00 Κλειστό Άμφισσας Μάκαρος-Αναγ. Λαμίας (Καραμπιτσάκος-Γερονικολός)
18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχημ.-Αστ. Αλιβερίου (Τσάλας-Καλαπόδης)
18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Κάδμος (Ντάνος-Κάλφα)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α/Α | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | Ν-Η | Υ-Κ |
1 | ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ | 14 | 25 | 11-3 | 999-854 |
2 | ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. | 14 | 24 | 10-4 | 950-905 |
3 | Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ | 14 | 24 | 10-4 | 941-921 |
4 | ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ | 14 | 22 | 8-6 | 931-937 |
5 | ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ | 14 | 21 | 8-6 | 958-922 |
6 | ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ | 14 | 21 | 7-7 | 1044-992 |
7 | ΚΑΔΜΟΣ | 14 | 21 | 7-7 | 885-903 |
8 | ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. | 14 | 21 | 7-7 | 989-989 |
9 | ΜΑΛΕΣΙΝΑ | 14 | 20 | 6-8 | 1035-1012 |
10 | ΜΑΚΑΡΟΣ | 14 | 19 | 5-9 | 851-927 |
11 | ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ | 14 | 17 | 3-11 | 869-955 |
12 | ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ | 14 | 16 | 2-12 | 843-972 |
*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό.