FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Έμεινε πίσω από νωρίς! (Ζωγράφου-ΧΒΑ 77-62)

Η ΧΒΑ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει μια μεγάλη νίκη που θα την άλλαζε επίπεδο, χάνοντας από τον ανώτερο και πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ζωγράφου στην έδρα των…Αντετοκούνμπο με 77-62!

Ο Ζωγράφου ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 18-10 για να μειώσει κάπως τη διαφορά η ΧΒΑ και το πρώτο 10λεπτο να τελειώσει με 20-15.

Αμέσως όμως ο Ζωγράφου έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, για να περάσει μπροστά με 27-17 και 34-24, ενώ με επιμέρους σκορ 6-0 πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά (40-24).

Ο Ζωγράφου διατήρησε το προβάδισμα σε ασφαλή επίπεδα και στη συνέχεια (55-35 στο 28′), για να πάρει τελικά τη νίκη με 77-62, καλύπτοντας και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (70-61).

Η ΧΒΑ εκτός από την ήττα, έχασε και τον Στεφάνου που χτύπησε στο β’ ημίχρονο, ενώ είχε και παράπονα από τη διαιτησία με τον Καλογήρου να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές ενώ εκτός ματς βγήκε στο β’ ημίχρονο και ο Γεωργιάδης που αρχικά χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και εν συνεχεία με τεχνική ποινή.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ασημακάκη-Μαρινάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 40-24, 57-39, 77-62.

ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Μάνος-Ζωηρού): Μαυροειδάκος, Μπαλαμωτής 3 (1), Δήμου 2, Ζαρμακούπης 18 (2), Δρίβας 8 (1), Σταύρου-Λειβαδίτης, Αμβράζης 14 (2), Κανελλόπουλος 17 (1), Πιτούλης 8 (1), Κριζέας, Μπένος 7.
ΧΒΑ (Καλογήρου-Τσουμάνης): Ντουζίδης 3 (1), Μπρατσιάκος 12 (1), Παπάδης 6, Στεφάνου 2, Κατσούλας 12, Σταθόπουλος Ευστ., Σταθόπουλος Δ., Μητσιμπόνας 8, Γεωργιάδης 9 (1), Λούκας, Σιδέρης 8, Φραγκούλης 2.