FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ξεκαθάρισμα σε κορυφή και ουρά! (17η αγωνιστική)

-Επιστροφή στη δράση για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας μετά από διακοπή μιας εβδομάδας και ενώ πλέον οι ομάδες ετοιμάζονται για να μπουν στην τελική ευθεία, με 5+1 αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Αγωνιστική των ντέρμπι και η σημερινή, με πολλά ενδιαφέροντα ματς!

Στο Βασιλικό η τοπική ομάδα δίνει μάχη εισόδου στα playoffs απέναντι στην πρωτοπόρο Αναγέννηση Λαμίας που με τη σειρά της θέλει τη νίκη για να εξασφαλίσει σε μεγάλο ποσοστό την 1η θέση στην κανονική διάρκεια.

Μεγάλο ματς και στο Σχηματάρι, με τον Πρωτέα που παλεύει για τα playoffs και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα να βρίσκει απέναντι του τον Κάδμο, την πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος με 6 συνεχόμενες νίκες που μπήκε πλέον για τα καλά με τη σειρά της στο παιχνίδι της πρώτης τετράδας!

Ο Τελεθριακός υποδέχεται τον Απόλλωνα Λιβαδειάς σε ένα αγώνα που και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για να προλάβουν το τρένο των Playoffs, ενώ στη Χαλκίδα η ΑΕΕΠ θα επιδιώξει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα απέναντι στην ουραγό Προοδευτική Λάρυμνας που παλεύει όμως όλα τα παιχνίδια της!

Στην Άμφισσα ο Μάκαρος θέλει τη νίκη απέναντι στη Μαλεσίνα για να μην μπλέξει σε περιπέτειες, ενώ στο Αλιβέρι ο Αστέρας θα επιδιώξει μια ακόμα εντός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή απέναντι στον ισχυρό Γ.Σ. Ιτέας που με τη σειρά του θέλει το διπλό για να διατηρηθεί σε γραμμή playoffs.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 79-67

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ.-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 70-75

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ 66-64

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 83-81

ΚΑΔΜΟΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 66-69

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 64-62

*Πατώντας πάνω στους συνδέσμους, μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά στοιχεία των αγώνων του πρώτου γύρου. 

 

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα:

17:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Αναγέννηση Λαμίας (Καραμπιτσάκος-Κάλφα)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Προοδευτική Λάρυμνας (Χουγιάζος-Αρτσίτας)

18:15 Κλειστό Άμφισσας Μάκαρος-Μαλεσίνα (Κοτσιμπός-Γερονικολός)

15:00 Κλειστό Ιστιαίας Τελεθριακός-Απόλλων Λιβαδειάς (Τσάλας-Καλαπόδης)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-Κάδμος (Τσάτσης-Κοτσώνης (ΕΣΚΑ)

17:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Γ.Σ. Ιτέας (Ντάνος-Χαϊνά)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 16 29 13-3 1136-956
2 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 16 27 11-5 1064-1030
3 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 16 27 11-5 1079-1039
4 ΚΑΔΜΟΣ 16 25 9-7 1031-1037
5 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 16 25 9-7 1061-1068
6 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 16 24 8-8 1131-1141
7 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 16 24 8-8 1200-1144
8 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 16 23 8-8 1075-1062
9 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 16 23 7-9 1194-1177
10 ΜΑΚΑΡΟΣ 16 21 5-11 967-1075
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 16 20 4-12 1013-1102
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 16 19 3-13 991-1111

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό.

 

Σχετικά άρθρα

Video από την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

pannikolaou

Πρωτάθλημα Εφήβων: Βαθμολογίες & σκόρερς (4η αγωνιστική 24-25/10)

pannikolaou

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (2ος Όμιλος): Αποτελέσματα & Βαθμολογία (2η Αγωνιστική)

pannikolaou