Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πρωτέας Σχηματαρίου-Κάδμος 65-51

Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Πήρε άλλη μια νίκη!
ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΚΑΔΜΟΣ 65-51

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας (ισοβαθμία με τον Γ.Σ. Ιτέας) επικρατώντας του Κάδμου με 65-51 και πέτυχε την 12η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Θήβας προερχόταν από 6 σερί νίκες όντας η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 13-14 στο 9′ και 19-22 στο 14′. Κάπου εκεί οι παίκτες του Πρωτέα αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 32-28.

Στη συνέχεια η ομάδα του Σχηματαρίου πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο 26′ (39-32), για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο μπροστά με 45-34.

Ο Κάδμος δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με τους παίκτες του Χαντζή να πανηγυρίζουν στο τέλος με το 65-51, στην επιστροφή μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και πάλι στην ενεργό δράση του Σωτήρη Χατζηστάμου!

Από τους γηπεδούχους, που ευστόχησαν συνολικά σε 9 τρίποντα με το σκοράρισμα να μοιράζεται, σε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν οι Στεφάνου και Χατζηστάμου.

Από τον Κάδμο που αυτή η ήττα δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο καθώς το πρόσημο για την ομάδα της Θήβας είναι φέτος θετικό, ξεχώρισε επιθετικά ο Θανάσαινας με 13 πόντους.

Παρά την ήττα του ο Κάδμος διατηρεί ελπίδες για την είσοδο στα play-off του πρωταθλήματος.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάτσης-Κοτσώνης από τον σύνδεσμο της ΕΣΚΑ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 32-28, 45-34, 65-51.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Μπαλάφας): Νταλαγιάννης 5 (1), Μπανούτας 3 (1), Βαϊνάς 2, Χατζηγιαννάκης 3 (1), Μπαλάνος 6 (2), Χατζηστάμου 11 (1), Βλαχάκης 3 (1), Σύρμας, Στεφάνου 12, Χαρίσης 6, Παπαγιαννόπουλος 5 (1), Σολομωνίδης 9 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 13 (1), Αναστασίου 3 (1), Φίλης, Κουτσούμπας 10 (2), Φλώτσιος 10 (1), Παπαδάκης 11, Ζυγομήτρος 4 (1), Μπόγρης Γ., Μπόγρης Λ., Χασάπης, Μπότσης.