FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη-θρίλερ στην παράταση! (ΧΒΑ-Αργοναύτης Ραφήνας 81-79)

Με ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας, τις επόμενες 15 μέρες οι αγώνες θα γίνονται χωρίς φιλάθλους υπό το φόβο του κορωνοϊού, αλλά αν κάποιος έβλεπε το σημερινό…θρίλερ της ΧΒΑ με τον Αργοναύτη Ραφήνας, τότε θα απαγόρευαν το μπάσκετ και από τους…καρδιακούς!

Ακατάλληλη το σημερινό ματς για όσους έχουν προβλήματα υγείας, με την ΧΒΑ να κάνει ονειρεμένη εμφάνιση μέχρι το 25′ όταν και προηγήθηκε με +19 πόντους (49-30), για να…σβήσουν τα φώτα στη συνέχεια, να δεχθεί ένα μεγάλο σερί πόντων και τελικά με τρίποντο του Σταμέλου στην εκπνοή, το ματς πήγε στην παράταση με 74-74!

Εκεί, η ΧΒΑ έβγαλε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με τον Παπάδη οδηγό και τον Μπρατσιάκο να δίνει σημαντικές λύσεις έφτασε τελικά στη μεγάλη νίκη με 81-79!

Η ΧΒΑ προηγήθηκε με 17-13 στην α’ περίοδο, για να πάει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα στο 13′ (24-14), με το ημίχρονο να τελειώνει με 37-29.

Η ομάδα του Καλογήρου μπήκε φουριόζα στη γ’ περίοδο με σκοπό να καθαρίσει τον αγώνα βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη. Με επιμέρους σκορ 8-1 ξέφυγε για πρώτη φορά με +15 πόντους (45-30), ενώ δεν σταμάτησε εκεί με το σκορ στο 25′ να εκτοξεύεται στο 49-30!

Η αρχή του…θρίλερ!

Ο Αργοναύτης αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 0-9 μέσα σε ένα δίλεπτο μείωσε σε 49-39!

Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα της Ραφήνας άρχισε να γίνεται ακόμα πιο απειλητική μειώνοντας και στον πόντο (60-59)!

Με τρίποντο του Παπάδη η ομάδα της Χαλκίδας ανέκτησε τον έλεγχο (68-62), όμως και πάλι ο Αργοναύτης, με τρίποντο του Λίτσου και ένα ακόμα του Καλογερόπουλου μείωσε σε 71-68 (είχε μεσολαβήσει ένα ακόμα εύστοχο από τον Παπα΄δη για την ΧΒΑ).

Ο Σιδέρης με 1/2 βολές έκανε το 72-68, ο Καλογερόπουλος μείωσε σε 72-70, ο Παπάδης με 1/2 βολές πέτυχε το 73-70, ο Καλογερόπουλος με 1/3 βολές μείωσε σε 73-71, ο Μπρατσιάκος με 1/2 βολές σημείωσε το 74-71 για να πετύχει στην εκπνοή ο Σταμέλος (γιος του πρώην προέδρου της ΑΓΕΧ) το 74-74 και να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση!

Με τους Κατσούλα και Γεωργιάδη εκτός με 5 φάουλ, το έργο της ΧΒΑ φάνταζε δύσκολο, αλλά εκεί μέτρησε η ψυχή!

Μετά το τρίποντο του Καλογερόπουλου για το 76-77, ακολούθησε ένα σημαντικό καλαθι από τον Σταθόπουλο και ένα ακόμα πιο…δυνατό από τον Παπάδη για το 81-79, με τον Αργοναύτη να χάνει την τελευταία επίθεση και την ΧΒΑ να ξεσπάει δικαιολογημένα σε πανηγυρισμούς!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Μαντήλας-Λαμπίρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 37-29, 57-47, 74-74 (καν. διάρκεια), 81-79 (τελ.αποτελ.).

ΧΒΑ (Καλογήρου-Τσουμάνης): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 16, Παπάδης 19 (3), Ζεμπίλης, Κατσούλας 7, Σταθόπουλος Ευστ., Σταθόπουλος Δ. 5 (1), Μητσιμπόνας 10 (1), Γεωργιάδης 7, Λούκας 1, Φραγκούλης, Σιδέρης 16.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ (Γιαννακόπουλος-Αβραμίδης): Καλογερόπουλος 20 (4), Σταμέλος 18 (4), Λίτσος 19 (2), Παπαδημητρίου 7 (1), Ντούρας, Τύρλας 8, Παπουτσής 5 (1), Κορομηλιάς, Πέζος 2, Γαλιατσάτος, Μητσάκης, Σβάρνας.