FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ Γ ΕΘΝΙΚΗ

Ανέβηκαν στη Β’ Εθνική Ερμής Σχηματαρίου & ΧΒΑ!

Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΟΚ συνεδρίασε με αντικείμενο την επικύρωση των εισηγήσεων της Επιτροπής Πρωταθλημάτων και αποφάσισε να μην υποβιβαστεί καμιά ομάδα Εθνικής κατηγορίας και να ανέβουν οι πρώτοι των ομίλων βάσει της βαθμολογίας τη στιγμή της διακοπής.

Στη Γ’ Εθνική αποφασίστηκε να ανέβουν οι 6 πρώτοι από κάθε όμιλο, κάτι που σημαίνει πως από τη νέα περίοδο θα αγωνίζονται στη Β’ Εθνική οι Ερμής Σχηματαρίου &  ΧΒΑ που είχαν καταλάβει την 3η και 6η θέση της βαθμολογίας!

Επίσης, ομάδα που δεν θέλει να αγωνιστεί σε μεγαλύτερη κατηγορία δεν θα αντικαθίστανται.

Στη Β’ Εθνική τη νέα περίοδο από την περιφέρεια θα αγωνίζονται οι Εσπερος Λαμίας, Λοκρός, Ερμής Σχηματαρίου και ΧΒΑ.

Στη Γ’ Εθνική θα παίζουν οι Άρης Θήβας και δύο ομάδες που θα ανέλθουν από την Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Η ανακοίνωση της ΕΟΚ:

Β’ ΕΘΝΙΚΗ

1ος Όμιλος                                                      2ος Όμιλος

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ                                  ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ                                         ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ           

ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ                                                  ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ                              ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                                           ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ                                             ΑΕΠΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ

ΟΦΗ                                                               ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ                                            ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ                            ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ                                                ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ                                          ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ                                              ΧΑΝΘ

ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ                            ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ                                           ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ ΝΦ                                             ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ                                                   ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ

 

Η Επιτροπή εισηγείται και σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη του Πρωταθλήματος, ο πρώτος και ο δεύτερος του 1ου και ο πρώτος και ο δεύτερος του 2ου  Ομίλου:  ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ, ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ αντίστοιχα ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών.  Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.

Η Επιτροπή εισηγείται ότι ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχτεί άνοδο με σχετική πτώση σε κατηγορία δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Επικύρωση της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής κατηγορίας όπως κατέληξε στις 9/03 ως εξής:

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
  1. ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ       ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
  2. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                ΑΟΦΕΑ ΝΦ ΝΧ
  3. ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ         ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
  4. ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙ             ΟΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
  5. ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ         ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓ. ΡΑΦ
  6. ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ            ΧΒΑ
  7. ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ            ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ
  8. ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82             ΑΣ ΠΕΡΑ
  9. ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΓΕ           ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ
  10. ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ             ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
  11. ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ          ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ
  12. ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ                ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
  13. ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ           ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
  14. 14.ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Η Επιτροπή εισηγείται οι έξη (6) πρώτοι του 1ου και 2ου  Ομίλου: ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ, ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ, ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟ, ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΑΡΗΣ ΓΝΟ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΕΦΑΟΖ, ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ, ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ, ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ , ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ, ΧΒΑ αντίστοιχα ανέρχονται στην  Β’ Εθνική Κατηγορία.

Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 12 της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στα τοπικά Πρωταθλήματα εκτός αυτών που αποχώρησαν για την αγωνιστική περίοδο 2020 -2021.

 

ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2020 – 2021.

  1. η Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών ενιαία θα αποτελείται από 18 ομάδες,
  2. η Β’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 50 Σωματεία – 4 ομίλους οι οποίοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής και χωρίς αντικατάσταση.
  3. η Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 68 Σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 31 σωματείων που παραμένουν, των 17 Σωματείων που ανέρχονται από τα Τοπικά Πρωταθλήματα των Ενώσεων σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη, τα 4 σωματεία που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα ανόδου που δεν θα διεξαχθεί από τα Νησιά και τα εξής 16 σωματεία: 3 από ΕΣΚΑ, 1 από ΕΣΚΑΝΑ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, 1 από ΕΣΚΑΗ, 1 από ΕΣΚΑΚ, 2 από ΕΚΑΣΘ, 1 από ΕΣΚΑΘ, 1 από ΕΚΑΣΑΜΑΘ, 1 από ΕΣΚΑΒΔΕ, 1 από ΕΣΚΑΣΕ, 1 από ΕΚΑΣΔΥΜ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΜ και 1 από ΕΚΑΣΚ.Οι όμιλοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής χωρίς αντικατάσταση.
  4. η Α1 Εθνική κατηγορία γυναικών ενιαία να αποτελείται από 14 ομάδες και
  5. η Α2 Εθνική κατηγορία γυναικών από 43 σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 21 σωματείων που παραμένουν, των 16 σωματείων που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα που δεν θα διεξαχθεί, των Πρωταθλητών ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη και θα συμπληρωθούν με τους 2ους της ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ.

Σχετικά άρθρα

Οι διαιτητές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (31 Οκτωβρίου-1 Νοεμβρίου)

pannikolaou

Πιθανή η διακοπή στα πρωταθλήματα της ΕΟΚ!

pannikolaou

Covid-19: Κρούσμα στο αντρικό του Γ.Σ. Αυλίδας! Αναβολή του αγώνα με Μαυρομάτι

pannikolaou