FEATUREDRETRO

Σαν σήμερα η νίκη-σωτηρία του Κάδμου το 2015 μέσα στην Πεύκη στην εκπνοή!

Στις 3 Μαΐου του 2015, ακριβώς 5 χρόνια πριν, ο Κάδμος έδινε έναν αγώνα επιβίωσης, ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της ιστορίας του, αντιμετωπίζοντας μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής εκτός έδρας την Πεύκη.

Οι δύο ομάδες είχαν από 35 βαθμούς και ο χαμένος θα έπαιρνε το δρόμο της επιστροφής στα τοπικά πρωταθλήματα. Το κλειστό της Πεύκης κατάμεστο, με την παρουσία περίπου 200 Θηβαίων που είχαν κάνει…Θήβα την Πεύκη, αλλά και του Οθέλο Χάντερ που εκείνη τη χρονιά έπαιζε στον Ολυμπιακό και πήγε και αυτός να δει το μεγάλο ντέρμπι!

Η Πεύκη διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ο Κάδμος προσπέρασε στη γ’ περίοδο αλλά και πάλι προς το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κράταγαν τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους.

Το πάθος των παικτών του Κάδμου και η πίστη για τη νίκη-παραμονή ήταν εκείνη όμως που έφερε τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη-έπος στο φινάλε!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 71-64 στο 1:30 για το τέλος, αλλά ο Τομαράς με τρίποντη ΄΄βόμβα΄΄, ο Γκρινιάρης και ο Δρακάκης με δίποντο και ο Χαρατσής με 2/2 βολές έφεραν τον αγώνα στον πόντο (74-73) στα 29” για το τέλος.

Η Πεύκη ξεκίνησε την επίθεση, ο Γκρινιάρης έκλεψε τη μπάλα στα 6” διέσχισε όλο το γήπεδο και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μητρόπουλο. Εκείνος με σουτ από κοντινή απόσταση στα 0,6” για το τέλος έγραψε το 74-75 και τη νίκη-θρίαμβο-παραμονή του Κάδμου που πανηγυρίστηκε δεόντως όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο του αγώνα που ακολουθεί!