FEATURED ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ): Απόλλων Χαλκίδας-Μαλεσίνα 71-52

Την πρόκριση για τον τελικό της κατηγορίας παίδων πήρε το απόγευμα του Σαββάτου ο Απόλλωνας Χαλκίδας, κερδίζοντας στο ουδέτερο της Θήβας τη Μαλεσίνα με 71-52!

Οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό μπάσκετ παρά τη μεγάλη διακοπή λόγω του κορωνοίού που τους άφησε για σχεδόν 4 μήνες εκτός αγωνιστικής δράσης, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος και να φτάνει δίκαια στη νίκη-πρόκριση.

Η Μαλεσίνα προηγήθηκε με 3-5 αλλά γρήγορα ο Απόλλωνας με σερί 7-0 πήρε την πρωτοπορία με 10-5 έχοντας έκτοτε σταθερό προβάδισμα στο σκορ.

Με πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, με λύσεις από την περιφέρεια αλλά και μέσα στη ρακέτα και με τον Μάρκου να ”σκεπάζει” τα καλάθια, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 16 πόντους διαφορά (28-12), με τη Μαλεσίνα να επιστρέφει προς το τέλος μειώνοντας στο ημίχρονο σε 33-25.

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Γκλιάτη διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και με 4 εξ αυτών να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση με 71-52.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8, 33-25, 52-41, 71-52.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης-Νικολάου): Μοιρώτσος 14 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Κοτρογιάννης Β., Λειβαδίτης 8 (2), Σταματίου, Μάρκου 12 (16 ριμπ.), Πολύχρονος, Τριάντης, Κοτρογιάννης Ι. 10 (9 ριμπ.), Ζαχαριάδης 9, Αποστολάτος 18, Στέργιος, Στρατής.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος-Καραμίντζος): Καραμίντζος 10 (1), Καραστάθης Ε., Κούτσίκος 4, Δημητρός 10, Ταμπούρης 2, Μπλόντζος 17, Καραστάθης Σ. 4 (1), Ψωρομίτας, Μαρτίνου, Πασάι 5 (1).

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσουν photo album του αγώνα.