ΕΦΗΒΩΝ

Προκριματικά Εφήβων: Σούπερ ξεκίνημα! (Καλαμάτα-Έσπερος Λαμ. 72-84)

Ξεκίνημα με πολύ καλή εμφάνιση και νίκη στην προκριματική φάση των εφήβων που διεξάγεται στην Κόρινθο για τον Έσπερο Λαμίας, που επικράτησε στην πρεμιέρα του Πρωτέα Καλαμάτας με 72-84!

Η ομάδα του Σοφογιάννη με κορυφαίο τον Μαντζούκα στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας σε πολύ καλή μέρα και τον Σεριανάϊ κατάφερε να ελέγξει πλήρως το ρυθμό του αγώνα και να πάρει διαφορά στο σκορ (34-42).

Στη γ’ περίοδο όμως, ο Πρωτέας Καλαμάτας εκμεταλλεύτηκε ένα ”νεκρό” διάστημα του Έσπερου μειώνοντας ακόμα και στους 2 πόντους.

Σε εκείνο το σημείο, καθοριστική ήταν η συμβολή του πολύ καλού Ψυχούλη με 8 προσωπικούς πόντους για να φέρει το ματς στο +10, να ακολουθήσει ένα  τρίποντο του Θεοφανόπουλου και ο Έσπερος να ”κλειδώσει” την πρώτη νίκη στη διοργάνωση φτάνοντας ακόμα και στο +18, με τον Σοφογιάννη να μοιράζει στο υπόλοιπο διάστημα το χρόνο συμμετοχής ώστε η ομάδα να είναι ξεκούραστη για τον αυριανό αγώνα με την Ερμιόνη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 34-42, 55-63, 72-84.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Σκοπέτος-Σμυρλής): Καραγγέλης 2, Θεοδωρόπουλος, Σαραντόπουλος 30 (4), Αλεξόπουλος Ν., Αλεξόπουλος Γ. 12 (1), Κατσιαρίμπας 11 (1), Σπυρόπουλος 2, Ταβουλαρέας 3 (1), Καρταλιάς 4, Παπαγιαννόπουλος 8, Παπαθεοδωρόπουλος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Σοφογιάννης Μανθ.): Ψυχούλης 16 (4), Παρίσης 8 (2), Ντεμάϊ 4, Μαντζούκας 24 (5), Τρούμπουλος, Χαρίλας 4, Παπαηρακλής, Παρούτσας, Θεοφανόπουλος 4 (1), Σεριανάϊ 24 (1), Αργύρης, Ευθυμίου.

*Σήμερα στις 8 μ.μ. στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ο Προμηθέας Πάτρας αντιμετωπίζει την Ερμιόνη. Αύριο Σάββατο στις 7 μ.μ. ο Έσπερος Λαμίας αντιμετωπίζει για τη 2η αγωνιστική την Ερμιόνη.