ΠΑΙΔΩΝ

Προκριματικά Παίδων: Τον κόντραρε στα ίσια! (Προμηθέας-Απόλλων Χαλκ. 59-42)

Ο Απόλλωνας Χαλκίδας έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή Ελλάδας Προμηθέα Πατρών, τον ανάγκασε να τον κυνηγάει για ένα ημίχρονο στο σκορ, γεγονός που σπανίζει τα τελευταία χρόνια, για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 59-42, με την κούραση από την υπερπροσπάθεια αλλά και την αστοχία στην επίθεση να επιδρά για να δημιουργηθεί αυτή η διαφορά των 17 πόντων.

Απέναντι σε μια ομάδα που έχει ξεφύγει από τα στενά επαρχιακά όρια, πρωταθλήτρια Ελλάδας παίδων την περσινή περίοδο, 6 χρόνια με συνεχόμενες παρουσίες σε τελικές εξάδες Πανελληνίων πρωταθλημάτων, 2 χρόνια αήττητη σε όλη την Ελλάδα και 6 χρόνια αήττητη με 150 σερί νίκες στην Ένωση της (ΕΣΚΑΗ), ο Απόλλωνας τον κόντραρε στα ίσια κερδίζοντας τα θετικά σχόλια των Πατρινών και όχι μόνο!

Οι παίκτες του Γκλιάτη κοίταξαν από την αρχή στα μάτια τους αντιπάλους τους και δεν φοβήθηκαν στιγμή. Στην πρώτη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (11-10), για να επιβάλει πλήρως το ρυθμό της η ομάδα της Χαλκίδας στη συνέχεια και να ξεφύγει με 13-20 και 19-25. Ο Προμηθέας με δύο τρίποντα στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 26-25.

Στο β’ ημίχρονο η κούραση, η αστοχία αλλά και το ταλέντο των αντιπάλων που ευστόχησαν σε 5/6 τρίποντα και σε 8 συνολικά στον αγώνα, έπαιξε το ρόλο της για να ξεφύγει στο σκορ ο Προμηθέας και τελικά να πάρει τη νίκη με 59-42, με την ομάδα της Χαλκίδας που αξίζει να σημειωθεί πως έπαιξε με τραυματία τον Κοτρογιάννη, να κερδίζει το χειροκρότημα για τη μεγάλη προσπάθεια!

Διαιτητές: Σκαλτσής-Κουτσοδήμος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-10, 26-25, 43-28, 59-42.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ  (Μελιγδής-Τσούνας): Καρκούλιας 2, Κουρέπης 7 (1), Ράγκος, Ταχυρίδης 22 (2), Κοσώνης 2, Βασιλόπουλος 15 (4), Βασιλείου 8 (1), Σιδεράκος 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης-Νικολάου): Μοιρώτσος 8, Κοτρογιάννης Β., Λειβαδίτης 8 (2), Σταματίου, Μάρκου 12, Πολύχρονος 6, Τριάντης, Κοτρογιάννης Ι. 2, Ζαχαριάδης, Αποστολάτος 6 (2), Στέργιος, Στρατής.