FEATURED ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Final-6 Νεανίδων: Έχασε από τον ΠΑΟΚ, κέρδισε πολλά για το μέλλον! (ΠΑΟΚ-Σύλλας 54-36)

Στο τελευταίο παιχνίδι της τελικής φάσης που έγινε το πρωί της Κυριακής, ο Σύλλας ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 54-36, κλείνοντας έτσι τη χρονιά με ήττα αλλά με πολλά κέρδη και οφέλη καθώς η συμμετοχή από μόνη της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στις 6 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, αποτελεί τεράστια επιτυχία!

Ο Σύλλας, που έχει το μέλλον μπροστά του, καθώς όλες οι αθλήτριες που αγωνίστηκαν φέτος θα είναι και του χρόνου παρούσες στην ίδια κατηγορία, καθότι γεννημένες από το 2003 και έπειτα, οπότε αναμφίβολα, τα… καλύτερα έρχονται!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε με 16-6 και 27-17 στην α’ περίοδο και αυτή η διαφορά παγιώθηκε και στη συνέχεια. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά έφυγε από τους 8-12 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 54-36, καθώς ο Σύλλας παρουσιάστηκε κουρασμένος και άστοχος, με 1/11 βολές και 1/11 τρίποντα στη συνολική στατιστική του αγώνα.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Στρέμπας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-6, 27-17, 41-23, 54-36.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κουμαντσιώτου, Λέξα 23 (3/11 τριπ. 7 ριμπ., 6 ασ.), Μπουτσούκη 16 (2/8 τριπ., 8 ριμπ.), Σοφιανάκου, Γιαντζακλίδου 4, Χατζηδάκη, Παντώτη, Κομματά 2 (11 ριμπ.), Μιχαηλίδου Ελ. 3 (1/4 τριπ.), Μιχαηλίδου Καλλ. 4 (8 ριμπ.), Γκατζιώλη 2 (4 ριμπ.).

ΣΥΛΛΑΣ (Κουβάρας-Χράπαλος): Φώτου, Τσαβόνι 6 (9 ριμπ.), Μαργωμένου, Πατσούρα 7 (1/4 τριπ., 4 ριμπ.), Τσίγκα, Υδραίου 7 (4 ριμπ.), Σουλιάδη 4, Μαχαίρα, Νίτσογλου 8 (4 ριμπ.), Λούμη 2 (7 ριμπ., 6 ασ.), Κυργιώργη 2.