Α ΕΣΚΑΣΕ

Χρ. Μωραΐτης: ”Καταστροφικό το τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου”

Ο κόουτς του Γ.Σ. Ιτέας Χρήστος Μωραΐτης χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη του Μάκαρου, ενώ για την ομάδα του επισήμανε το καταστροφικό, όπως είπε, τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, το τακτικό λάθος στο 53-50, αλλά και τις 15 χαμένες βολές, ενώ για τον αγώνα με τον Λοκρό που ακολουθεί το επόμενο Σάββατο, το χαρακτήρισε ως το ”χειρότερο” του προγράμματος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Γ.Σ. Ιτέας: ”Καλή αγωνιστική χρόνια, υγεία σε όλους μας κι υπομονή γιατί μόλις ξεκίνησε ένα πρωτάθλημα 26 αγωνιστικών που ελπίζω να μας επιτρέψει ο covid 19 να ολοκληρώσουμε! Στα του ματς με τον Μάκαρο θεωρώ πως δίκαια ήταν νικήτρια η γηπεδούχος ομάδα γιατί έκανε κάποια πράγματα καλύτερα από μας στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το ματς και αμυντικά και επιθετικά και ελέγχαμε πλήρως τον ρυθμό. Τα 5 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήταν καταστροφικά για εμάς.

Στέκομαι στο γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε 6 ασίστ κι 1 λάθος και στο β δεκάλεπτο είχαμε 0 ασίστ 7 λάθη και 8 πόντους παραγωγικότητα! Από τον +9 βρεθήκαμε στο ημίχρονο και με -7. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκαρος είχε το ρυθμό κέρδισε τα ριμπάουντ και παρόλο που μειώσαμε την διαφορά στο σουτ 53-50 κάναμε ένα τακτικό λάθος και δεχτήκαμε τρίποντο από την γωνία που νομίζω ότι ήταν ταφόπλακα στο να γυρίσουμε το ματς. Επίσης ένα άλλο κρίσιμο στατιστικό που μετράει σε αυτό το ματς ήταν οι 15 χαμένες βολές μας αρκετές κρίσιμες την ώρα που προσπαθούμε να γυρίσουμε. Να δώσω συγχαρητήρια στον Μάκαρο για τη νίκη καθώς και σε μας για την προσπάθεια μας έστω κι αν ήταν άστοχη. Ακολουθεί το «χειρότερο» ματς που υπάρχει στο πρόγραμμα απέναντι στο φαβορί για τον τίτλο Λοκρό, μια ομάδα με μεγάλη ποιότητα την οποία θα προσπαθήσουμε να κοντράρουμε το επόμενο Σάββατο . Τέλος, να ευχαριστήσουμε το σωματείο του Μάκαρου για την φιλοξενία και ελπίζω να ανταποδώσουμε στο β γύρο”.”