Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αλίαρτος-ΓΑΣ Βασιλικού 61-67

Διπλό και σταθερά στην κορυφή!
ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 61-67

Ο ΓΑΣ Βασιλικού εξακολουθεί να κάνει μια ξέφρενη πορεία στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, παραμένει αήττητο μετά από 5 αγωνιστικές, διατηρώντας θέση στην κορυφή της βαθμολογίας και έχοντας μόλις ένα συγκάτοικο, τον Λοκρό Αταλάντης!

Η ομάδα του Γεωργίου μέχρι το 30′ έπιασε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, ξέφυγε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο σκορ, στη συνέχεια εμφάνισε κάποιες…αρρυθμίες όπως και την προηγούμενη εβδομάδα με την Αμφίκλεια, όμως στο τέλος διατήρησε τον έλεγχο φτάνοντας στην επικράτηση.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Σκαλτσά, φάνηκε επηρεασμένη από την 15νθημερη αποχή, δεν βρήκε ρυθμό από την αρχή, όμως αναμφίβολα μένει ως θετικό πρόσημο για τους γηπεδούχους το γεγονός ότι αντε΄δρασαν καταφέρνοντας να επιστρέψουν σε ένα θεωρητικά χαμένο παιχνίδι.

Το Βασιλικό με περισσότερες λύσεις στην επίθεση κατάφερε από νωρίς να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να μεταφέρει το άγχος στην πλευρά των γηπεδούχων. Στο 16′ η ομάδα του Γεωργίου προηγήθηκε με 24-32 και στο ημίχρονο με 28-38 ενώ με ένα εντυπωσιακό τρίτο 10λεπτο η διαφορά πήγε στο +19 (33-52 στο 28΄)!

Η Αλίαρτος όμως αντέδρασε, δεν το παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στο 30′ (44-54) και να μειώσει ακόμα περισσότερο στη συνέχεια (55-62 στο 36′), αλλά μέχρι εκεί καθώς οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στο τελικό 61-67!

Ο Νασάκης με 22 (3) πόντους ήταν κορυφαίος για τους νικητές, ενώ ο Κουμπές πέτυχε 20 (3) πόντους για την Αλίαρτο.

Για τον ΓΑΣ Βασιλικού αγωνίστηκε ο Θωμάς για πρώτη φορά φέτος.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 28-38, 44-54, 61-67.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκλατσάς-Λάζαρης): Κατσιμίχας 11 (2), Αρβανίτης, Κακοσαίος 3 (1), Γίτσας, Τσέκος 5, Παπαποστόλου, Σταγκίδης 2, Χρυσοβέργης 2, Κουμπές 20 (3), Βλαχογιάννης 8 (1), Σκυριανός 8, Πανδής 2.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Λέφας): Τσαλκιτζής 3, Ζήμπρας, Κατσαγώνας 4, Μαλισιόβας 4, Πρίφτι, Αργυρίου 14 (3), Κικίδης 4, Μπέλλος 2, Θωμάς 2, Τσίτσης 2, Λαφτσίδης 10, Νασάκης 22 (3).