Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αλίαρτος-Κάδμος 84-78

Σούπερ ντέρμπι-μεγάλη νίκη στην παράταση για την Αλίαρτο!
ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΚΑΔΜΟΣ 84-78

Η Αλίαρτος πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, την πρώτη στην έδρα της, στο δεύτερο παιχνίδι της φέτος που το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, ενώ συνολικά και στους 3 αγώνες της ομάδας του Σκαλτσά, τα πάντα κρίθηκαν στη μια λεπτομέρεια!

Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε…ξενύχτι, όπως στην πρεμιέρα με τη Μαλεσίνα που το ματς κρίθηκε στην τρίτη παράταση, αλλά ένα 5λεπτο που η Αλίαρτος βρήκε τις λύσεις κερδίζοντας τον Κάδμο με τελικό σκορ 84-78, αν και το τελικό +6 δεν μαρτυρά το σασπένς που είχε το ματς και το οποίο κρίθηκε στο φινάλε της παράτασης!

Ο Κάδμος ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 12-21 και 17-25 στο 10′. Μετά το 19-28 στις αρχές της β’ περιόδου ακολούθησε η…αντεπίθεση της Αλιάρτου που αρχικά με επιμέρους σκορ 7-0 μείωσε σε 26-28 για να προσπεράσει για πρώτη φορά με 34-31 στο 17′ με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 15-3!

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-36 για να ακολουθήσει μια μεγάλη μάχη πόντο-πόντο στο β’ ημίχρονο! προς το τέλος της γ’ περιόδου ο Κάδμος ξέφυγε με +4 (54-58), αλλά και πάλι η Αλίαρτος επέστρεψε για να ισοφαρίσει σε 63-63 στο 35′!

Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το φινάλε με το 71-71 μετά από καλάθι του Χρυσοβέργη να οδηγεί τους δύο αντιπάλους στην 5λεπτη παράταση!

Εκεί, με ένα καθοριστικό τρίποντο και βολές από τους Σταγκίδη και Χρυσοβέργη, η Αλίαρτος πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 84-78!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας-Αποστόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 37-36, 54-58, 71-71 (καν. διάρκεια), 84-78 (παρατ.-τελ. αποτελ.)

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς-Καρανάσος): Κατσιμίχας 6 (1), Σκυριανός 16 (1), Κακοσαίος, Γίτσας, Τσέκος 5 (1), Παπαποστόλου, Σταγκίδης 14 (3), Λάζαρης, Κουμπές 7 (1), Βλαχογιάννης 14 (2), Χρυσοβέργης 11, Πανδής 11 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Χασάπης, Θανάσαινας 22 (4), Ηλιόπουλος 2, Σκούμας 6 (2), Μπόγρης Γ., Μουργέλας 6, Φλώτσιος 8 (2), Παπαδάκης 1, Ζυγομήτρος 4, Κετέμα 23 (5), Μπόγρης Λ. 6, Μπότσης.