Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μαλεσίνα-Αστέρας Αλιβερίου 62-52

Του έσπασε το αήττητο!
ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 62-52

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, η πρώτη εντός έδρας για τη Μαλεσίνα και παράλληλα πρώτη ήττα στη σεζόν για τον εντυπωσιακό μέχρι τώρα Αστέρα Αλιβερίου, με την ομάδα του Δαδίτσιου να επικρατεί με 62-52!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι μετά το 15′ να πάρουν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ και με καλή αμυντική παρουσία να φτάσουν στη νίκη.

Ο Αστέρας που μέχρι στιγμής πάει τα παιχνίδια του στους 55 πόντους, σήμερα δεν μπόρεσε να κάνει επιθετικά την υπέρβαση για τα δικά του δεδομένα, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στη σεζόν αλλά με το πρόσημο μέχρι στιγμής να είναι αναμφίβολα θετικό για την ομάδα του Ρέτσα.

Ντέρμπι το ματς στην αρχή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 17-18.

Στο 15′ το σκορ ήταν 23-24 με τη Μαλεσίνα σε εκείνο το σημείο να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια για να πετύχει ένα επιμέρους 8-0 και να προηγηθεί με 31-24 στο 18′ για να τελειώσει το ημίχρονο με 33-26.

Στο β’ ημίχρονο η Μαλεσίνα προηγήθηκε ακόμα και με +11 πόντους (40-29), με τον Αστέρα να κάνει τη δική του αντεπίθεση για να ακολουθήσει ένα σερί 0-8 και το σκορ να πάει στο 40-37 στο 29′.

Η Μαλεσίνα εξακολούθησε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ (47-42 και 52-44 στο 37′) για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 62-52.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 33-26, 40-37, 62-52.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος) :Καραστάθης Ε., Κανακάρης 3 (1), Ταμπούρης, Βίγγος 13 (2), Χαρατσής 4, Μπλόντζος 6, Περλεπές, Φωτητζόγλου 8, Γκικόπουλος, Θεοδώρου 2, Θεοφανόπουλος 8, Παπάνογλου 18 (4).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας) : Αποστόλου 12 (2) , Κουκουβάος, Βογιατζής 9, Καψούλης 13, Μάστορης Ι., Μάστορης Θ. 4, Μάστορης Ν. 2 ,Ιωάννου Φ 8, Τζουβάνας 4, Δροσάτος, Παπακωνσταντίνου.