FEATURED ΕΦΗΒΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΠΑΙΔΩΝ

Οι ημερομηνίες για τις τελικές φάσεις στα Πανελλήνια πρωταθλήματα κατηγοριών!

Η ΕΟΚ με ανακοίνωση της έκανε γνωστή τη β’ φάση και γ’ φάση των Πανελλήνιων πρωταθλημάτων παίδων, εφήβων, κορασίδων, νεανίδων, στις οποίες θα συμμετέχουν και οι πρωταθλήτριες ομάδες των αντίστοιχων κατηγοριών της ΕΣΚΑΣΕ.

Για μια ακόμα χρονιά, οι πρωταθλήτριες ομάδες της ΕΣΚΑΣΕ θα αντιμετωπίσουν στη β’ φάση τους αντίστοιχους πρωταθλητές των ΕΣΚΑΗ (Αχαϊα-Ηλεία), ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ (Κεντρική και Νότια Πελοπόννησος), ΕΣΚΑΚ (Αργολίδας-Κορινθίας), με την πρώτη ομάδα να παίρνει και το εισιτήριο για την τελική εξάδα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος.

ΠΑΙΔΕΣ

Ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ θα συμμετέχει στο β’ όμιλο της β’ φάσης που θα γίνει από 17-19 Ιουλίου, σε μέρος που ακόμα δεν έχει αποφασιστεί, με αντιπάλους τους πρωταθλητές των  ΕΣΚΑΗ (Αχαϊα-Ηλεία), ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ (Κεντρική και Νότια Πελοπόννησος), ΕΣΚΑΚ (Αργολίδας-Κορινθίας).

Η τελική φάση (final-6) για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδας παίδων θα γίνει από 24-28 Ιουλίου.

Για να δείτε αναλυτικά την προκήρυξη των παίδων πατήστε ΕΔΩ

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ θα συμμετέχει στο β’ όμιλο της β’ φάσης που θα γίνει από 17-19 Ιουλίου, σε μέρος που ακόμα δεν έχει αποφασιστεί, με αντιπάλους τους πρωταθλητές των  ΕΣΚΑΗ (Αχαϊα-Ηλεία), ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ (Κεντρική και Νότια Πελοπόννησος), ΕΣΚΑΚ (Αργολίδας-Κορινθίας).

Η τελική φάση (final-6) για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδας κορασίδων θα γίνει από 24-28 Ιουλίου.

Για να δείτε αναλυτικά την προκήρυξη των κορασίδων πατήστε ΕΔΩ

 

ΕΦΗΒΟΙ 

Ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ θα συμμετέχει στο β’ όμιλο της β’ φάσης που θα γίνει από 18-20 Αυγούστου, σε μέρος που ακόμα δεν έχει αποφασιστεί, με αντιπάλους τους πρωταθλητές των  ΕΣΚΑΗ (Αχαϊα-Ηλεία), ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ (Κεντρική και Νότια Πελοπόννησος), ΕΣΚΑΚ (Αργολίδας-Κορινθίας).

Η τελική φάση (final-6) για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδας εφήβων θα γίνει από 25-29 Αυγούστου.

Για να δείτε αναλυτικά την προκήρυξη των εφήβων πατήστε ΕΔΩ

 

ΝΕΑΝΙΔΩΝ 

Ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ θα συμμετέχει στο β’ όμιλο της β’ φάσης που θα γίνει από 18-20 Αυγούστου, σε μέρος που ακόμα δεν έχει αποφασιστεί, με αντιπάλους τους πρωταθλητές των  ΕΣΚΑΗ (Αχαϊα-Ηλεία), ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ (Κεντρική και Νότια Πελοπόννησος), ΕΣΚΑΚ (Αργολίδας-Κορινθίας).

Η τελική φάση (final-6) για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδας νεανίδων θα γίνει από 25-29 Αυγούστου.

Για τις νεάνιδες, όπως και για όλες τις κατηγορίες, ισχύει από την ΕΟΚ ο περιορισμός συμμετοχής τουλάχιστον 4 σωματείων στη φάση διεξαγωγής των τοπικών πρωταθλημάτων για την ανάδειξη πρωταθλητή Ένωσης. Στην ΕΣΚΑΣΕ, όπως όμως και σε άλλες Ενώσεις, οι συμμετοχές είναι λιγότερες (π.χ. ΕΣΚΑΣΕ με Μάκαρο, Πρωτέα Σχηματαρίου, Άρη Θήβας). Είναι δεδομένο, πως το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΣΕ θα πραγματοποιηθεί κανονικά για την ανάδειξη πρωταθλητή, αλλά για το αν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στη β’ και γ’ φάση η τελική απόφαση ανήκει στην ΕΟΚ.

Για να δείτε αναλυτικά την προκήρυξη των νεανίδων πατήστε ΕΔΩ

 

Σχετικά άρθρα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (8η αγωνιστική): LIVE SCORE

pannikolaou

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Μεδεών-Φάλαρα 70-49

pannikolaou

ΕΦΗΒΩΝ ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ: Έσπερος Λαμίας-Αναγέννηση Λαμίας 68-57

pannikolaou