FEATURED ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Προκριματική φάση: Πρωτέας Σχηματαρίου-Προμηθέας Πατρών 62-60

Νίκη-θρίαμβος και παράλληλα ιστορικής σημασίας για τον Πρωτέα Σχηματαρίου, που νίκησε τον ισχυρό Προμηθέα Πατρών με 62-60 στη 2η μέρα του β’ ομίλου της προκριματικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος!

Ο Πρωτέας λόγω της ήττας του με -19 χθες από την Άμιλλα Τρίπολης δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στην τελική εξάδα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, όμως η νίκη του έχει τεράστια αξία απέναντι στο φαβορί του ομίλου, ιδίως δε, με τον τρόπο που ήρθε!

Ο Ηλίας Χαντζής, που πήρε το καλύτερο δώρο για την ονομαστική του γιορτή, είδε τις παίκτριες του να καταθέτουν ψυχή στο παρκέ και να φτάνουν στη νίκη μετά από 5λεπτη παράταση και ενώ η Χαντζή ήταν από το 37′ στον πάγκο με 5 φάουλ!

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο Προμηθέας ροκάνισε τη διαφορά του -8 και ισοφάρισε σε 55-55, με την Καρακικέ να χάνει το τελευταίο σουτ στην κανονική διάρκεια!

Στην παράταση ο Πρωτέας, χωρίς την Χαντζή αλλά και την τραυματία Μπανούτα, ανέτρεψε τα προγνωστικά και με buzzer beater της Ρούσσου στο 1” για τη λήξη πήρε τη νίκη με 62-60, που ήταν και η πρώτη της ομάδας σε προκριματική Πανελλήνια φάση!

Διαιτητές: Ρίζος-Τσιμπούρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 31-27, 47-39, 55-55 (καν. διάρκεια), 62-60 (τελ. αποτελ.).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Καρακικέ 15 (1), Παπαρήγα, Ρούσσου 6, Χαντζή 28 (2), Αγγελή 5, Τσομώκου 6, Μπανούτα 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Νάκης): Στεφανάτου 24, Χατζηνικολάου 6, Αθανασοπούλου, Παπαδοπούλου 12, Αναστασοπούλου 2, Κατσαϊτη, Τρίγγου 2, Λιάπη, Σαρρή 7, Κατσαντώνη, Καστάνη 7, Οικονομοπούλου.

*Αύριο Τετάρτη παίζουν Προμηθέας-Άμιλλα Τρίπολης.