Α ΕΣΚΑΣΕ

Ανέστης Μάτος: ”Βγάλαμε έξτρα ενέργεια στη γ’ περίοδο”

Ο Ανέστης Μάτος έκανε επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο του Λοκρού με τη διπλή ιδιότητα του παίκτη και του προπονητή, βλέποντας την ομάδα του να ξεκινάει με νίκη τις φετινές της υποχρεώσεις. Σημείο που έκρινε τον αγώνα κατά τον Αν. Μάτο, η γ’ περίοδος, που η ομάδα του ανέβασε ταχύτητα.

Αναλυτικά, όσα είπε στο stereabasket.gr

”Αρχικά, να ευχηθώ καλή σεζόν με υγεία και το πρωτάθλημα που ξεκίνησε χθες, να ολοκληρωθεί κανονικά. Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη, προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια και τη διάθεση  όλων των παιδιών, καταφέρνοντας να πάρουμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο, που θα παίξει ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα. Σημείο ”κλειδί” για τη νίκη μας ήταν η γ’ περίοδος, όταν βγάλαμε έξτρα ενέργεια πάνω στο παρκέ, τρέξαμε, πιέσαμε και πήραμε μια καλή διαφορά στο σκορ. Η Άμφισσα αντέδρασε στο τέλος, μείωσε στους 6 πόντους, αλλά κάπου εκεί ”μίλησε” η εμπειρία μας και με σωστή διαχείριση και καθαρό μυαλό, καταφέραμε να πάμε πάλι το σκορ σε απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Εμείς, πρέπει να ”κλείσουμε τα αυτιά μας στις σειρήνες” ότι είμαστε το απόλυτο φαβορί και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε στο γήπεδο με ακόμα περισσότερη συγκέντρωση. Το πρωτάθλημα θα είναι πολύ ανταγωνιστικό, υπάρχουν 4-5 ομάδες, που μπορούν να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα. Πρέπει να κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, αρχής γενομένης από τον εκτός έδρας αγώνα με τη Μαλεσίνα που ακολουθεί στο πρόγραμμα. Συγχαρητήρια τέλος, στον κόουτς Γίδα, για την πολύ καλή και ανταγωνιστική ομάδα που έχει δημιουργήσει, όπως και στους διαιτητές Κοτσιμπό και Ζαφείρη που κράτησαν με επιτυχία ένα δύσκολο αγώνα με πολλές επαφές”.