FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αναμετρήσεις με μεγάλο ενδιαφέρον την 3η αγωνιστική!

Η 3η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ ξεκίνησε χθες με το τοπικό ντέρμπι της Θήβας μεταξύ Κάδμου και Άρη που βρήκε νικητές τους ”κιτρινόμαυρους” με 61-71 και συνεχίζεται σήμερα, με 6 ακόμα αναμετρήσεις, που παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Το φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ παρουσιάζει ξεχωριστό ενδιαφέρον, με μικρές αποστάσεις μεταξύ των ομάδων και αυτό φαίνεται και από το γεγονός πως μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές, μόλις τρεις ομάδες έχουν καταφέρει να παραμείνουν αήττητες!

Ντέρμπι σήμερα στη Λιβαδειά, με τον δυνατό στην έδρα του Απόλλωνα να υποδέχεται τον αήττητο Λοκρό Αταλάντης. Κομβικό ματς και για τις δύο ομάδες και ”κρας τεστ” όπου θα φανεί μέχρι που μπορούν να φτάσουν.

Στη Χαλκίδα, η ΑΕΕΠ θεωρητικά θα έχει πιο εύκολο έργο για να κάνει το 3/3 φέτος, απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας που θα παραταχθεί χωρίς τον προπονητή του Ά. Παπαδάκη κα με σημαντικές απουσίες λόγω τιμωριών και τραυματισμών.

Ντέρμπι αναμένουμε και στο Σχηματάρι, με τον Πρωτέα που εντυπωσίασε πριν από μια εβδομάδα στη Θήβα απέναντι στον Άρη, να υποδέχεται τον δυνατό ΓΑΣ Βασιλικού.

Ματς με ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, παρότι ακόμα βρισκόμαστε στην 3η αγωνιστική θα γίνει στην Ιτέα, με τον τοπικό Γυμναστικό των πολλών νεαρών παικτών στο ρόστερ του, να υποδέχεται την έμπειρη ομάδα του Ιμπέζα που έχει ξεκινήσει τη σεζόν με ένα διπλό μέσα στη Θήβα επί του Κάδμου.

Στο Αλιβέρι ο Αστέρας θα προσπαθήσει για την πρώτη του φετινή νίκη, αλλά το έργο του αναμένεται να είναι ιδιαίτερα δύσκολο απέναντι στον πολύ καλό φέτος ΓΑΣ Άμφισσας που προέρχεται από δύο εξαιρετικές εμφανίσεις στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ντέρμπι και στη Μαλεσίνα, με την ομάδα του Δαδίτσιου που εμφανίστηκε βελτιωμένη απέναντι στον Λοκρό, να θέλει την πρώτη της φετινή νίκη με αντίπαλο τη μαχητική Αλίαρτο.

Δείτε παρακάτω το σημερινό πρόγραμμα με διαιτητές από τον Σύνδεσμο Αττικής σε δύο αναμετρήσεις και τη βαθμολογία όπως έχει διαμορφωθεί, μετά και τον χθεσινό αγώνα της Θήβας μεταξύ Κάδμου-Άρη 61-71.

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Κονίστρες (Ντάνος-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Άρης Αμφίκλειας (Ζιώγας Αλεξ.-Αργυρούδης Μιχ.)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-ΓΑΣ Βασιλικού (Σκούτας Λεων.-Σπυρόπουλος Σπ.)

18:00 Κλειστό Αστέρας Αλιβερίου-ΓΑΣ Άμφισσας (Τσάλας Ι.-Τσάλας Γ.)

18:00 Κλειστό  Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Λοκρός (Σπυρόπουλος-Χατζής)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Αλίαρτος (Κοτσιμπός-Γερονικολός)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Άρης Θήβας 3 6 213-195 3-0
2 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 2 4 124-92 2-0
3 Λοκρός 2 4 162-147 2-0
4 Κάδμος 3 4 199-210 1-2
5 Γ.Σ. Ιτέας 2 3 143-131 1-1
6 Πρωτέας Σχημ. 2 3 135-128 1-1
7 ΓΑΣ Βασιλικού 2 3 131-125 1-1
8 ΓΑΣ Άμφισσας 2 3 155-151 1-1
9 Αλίαρτος 2 3 129-125 1-1
10 Απόλλων Λιβ. 2 3 140-148 1-1
11 Κονίστρες 2 3 105-124 1-1
12 Άρης Αμφίκλειας 2 2 132-143 0-2
13 Αστέρας Αλιβερίου 2 2 120-133 0-2
14 Μαλεσίνα 2 2 124-160 0-2

*Στη βαθμολογία συμπεριλαμβάνεται και ο χθεσινός αγώνας Κάδμος-Άρης Θήβας 61-71.

Σχετικά άρθρα

Σπουδαία εξέλιξη! Ανοίγει ο δρόμος για τους πρωταθλητές ΕΣΚΑΣΕ στις υποδομές!

pannikolaou

Διευκρινιστικές οδηγίες για covid-19 στον αθλητισμό για το διάστημα 6-13 Δεκεμβρίου

pannikolaou

Με 16 ομάδες η Γ’ ΕΣΚΑΣΕ του 2021-22! Ποιες ομάδες δήλωσαν συμμετοχή

pannikolaou