FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ημέρα των ντέρμπι! (2η αγωνιστική)

Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής άνοιξε χθες με το τοπικό ντέρμπι Μαλεσίνα-Λοκρός που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Αταλάντης με 69-78, αλλά το…κυρίως πιάτο είναι σήμερα, με τη διεξαγωγή των υπόλοιπων 6 αναμετρήσεων της 2ης αγωνιστικής!

Μια αγωνιστική, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κάλλιστα και ως αγωνιστική των ντέρμπι, καθώς με δυσκολία μπορεί να διακρίνει κάποιος ένα ξεκάθαρο φαβορί.

Στην Αλίαρτο, η τοπική ομάδα υποδέχεται τον Γ.Σ. Ιτέας, με την ομάδα του Σκαλτσά να θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πετύχει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Γ.Σ. Ιτέας εντυπωσίασε στην πρεμιέρα απέναντι στη Μαλεσίνα και μένει να φανεί αν μπορεί να παρουσιάσει αντίστοιχο πρόσωπο και μακριά από την έδρα του.

Στο κλειστό του Αλιβερίου, οι Κονίστρες που πέτυχαν τη μεγάλη έκπληξη της 1ης αγωνιστικής κερδίζοντας μέσα στη Θήβα μετά από παράταση τον Κάδμο, υποδέχονται την ΑΕΕΠ Χαλκίδας που επίσης  προέρχεται από νίκη απέναντι στην Αλίαρτο. Ένας αγώνας που επίσης αναμένεται να παρουσιάσει μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο Άρης Αμφίκλειας θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα στο ανακαινισμένο κλειστό γυμναστήριο της περιοχής και θα βρει απέναντι του τον Κάδμο. και οι δύο ομάδες προέρχονται από ήττες, με τον Άρη να έχει χάσει στο Σχηματάρι από τον Πρωτέα και τον Κάδμο στην έδρα του από τις Κονίστρες.

Πρώτο επίσημο παιχνίδι στο κλειστό του Βασιλικού για τον τοπικό ΓΑΣ μετά από 14 μήνες, με την ομάδα του Γεωργίου να επιστρέφει στη φυσική της έδρα αντιμετωπίζοντας τον Αστέρα Αλιβερίου, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την πρώτη τους νίκη τη φετινή σεζόν.

Στη Θήβα, ο Άρης υποδέχεται τον Πρωτέα Σχηματαρίου σε ένα ακόμα αμφίρροπο ματς για τη 2η αγωνιστική, ενώ ντέρμπι αναμένεται να έχουμε και στην Άμφισσα, με τον ΓΑΣ να υποδέχεται τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για λόγους γοήτρου και ουσίας.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

18:00 Κλειστό Αλιάρτου Αλίαρτος-Γ.Σ. Ιτέας (Χουγιάζος-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Κονίστρες-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Καραμπιτσάκος-Τσάλας Ι.)

18:00 Κλειστό Αμφίκλειας Άρης Αμφίκλειας-Κάδμος (Κοτσιμπός-Πετώνης)

18:00 Κλειστό Θήβας Άρης Θήβας-Πρωτέας Σχηματαρίου (Σπυρόπουλος-Τσάλας Γ.)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Αστέρας Αλιβερίου (Κάλφα-Χατζής)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Απόλλων Λιβαδειάς (Ντάνος-Πατάγιας)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 2 4 162-147 2-0
2 Γ.Σ. Ιτέας 1 2 82-55 1-0
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 1 2 64-53 1-0
4 Πρωτέας Σχημ. 1 2 69-59 1-0
5 Άρης Θήβας 1 2 73-68 1-0
6 Κονίστρες 1 2 66-64 1-0
7 Απόλλων Λιβαδειάς 1 2 73-71 1-0
8 Μαλεσίνα 2 2 124-160 0-2
9 ΓΑΣ Βασιλικού 1 1 71-73 0-1
10 Κάδμος 1 1 64-66 0-1
11 Αστέρας Αλιβερίου 1 1 68-73 0-1
12 ΓΑΣ Άμφισσας 1 1 78-84 0-1
13 Άρης Αμφίκλειας 1 1 59-69 0-1
14 Αλίαρτος 1 1 53-64 0-1

*Στη βαθμολογία υπολογίζεται ο χθεσινός αγώνας Μαλεσίνα-Λοκρός 69-78. 

Σχετικά άρθρα

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (4-5/12)

pannikolaou

Οι αλλαγές στο πρόγραμμα αγώνων της ΕΣΚΑΣΕ (4-5/12)

pannikolaou

Σαν σήμερα…1 Δεκεμβρίου (2015-2020)

pannikolaou