Α ΕΣΚΑΣΕ

Βαγγέλης Ματσαγγούρας: ”Κάναμε κατάθεση ψυχής στο τέλος”

Ο Βαγγέλης Ματσαγγούρας στις δηλώσεις του τόνισε πως τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όταν οι παίκτες του ”κατέθεσαν ψυχή πάνω στο παρκέ” όπως είπε χαρακτηριστικά, για να φτάσουν στη νίκη απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου με 69-66.

Αναλυτικά, όσα δήλωσε ο κόουτς του Άρη Θήβας στο stereabasket.gr:

΄΄Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, απέναντι σε μια ομάδα που έχει ομοιογένεια και η οποία παρουσιάστηκε απέναντι μας με πολύ σωστές επιλογές στο παιχνίδι της.

Εμείς ξεκινήσαμε αρκετά καλά, αλλά στη συνέχεια είχαμε μια εκνευριστική αστοχία σε σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, αλλά ακόμα και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με αποτέλεσμα να μείνουμε πίσω στο σκορ. Από τα μέσα της γ’ περιόδου καταφέραμε και βελτιώσαμε την άμυνά μας, ενώ στην τελευταία περίοδο με καταπληκτική προσπάθεια στην άμυνα και με κατάθεση ψυχής στο παρκέ, καταφέραμε να πάρουμε μια πολύ σημαντική νίκη. Ήταν ένα αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, που όποια ομάδα και να το κέρδιζε θα ήταν δίκαιο.

Για εμάς, ακολουθεί ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι, ένα τοπικό ντέρμπι με τον Κάδμο, για το οποίο πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα όλη την εβδομάδα και να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί από αυτό τον αγώνα”.