Β' ΕΘΝΙΚΗ

Φιλικό: Έσπερος Λαμίας-Καρδίτσα 58-91

Ο Έσπερος Λαμίας έδωσε το πιο δύσκολο φετινό τεστ αντιμετωπίζοντας την Καρδίτσα, από την οποία ηττήθηκε με 58-91, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ότι δικαίως θεωρούνται ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για άνοδο στην Α1!

Με την Καρδίτσα αγωνίστηκε ο Δημήτρης Βεργίνης που αποκτήθηκε πρόσφατα, όχι όμως και ο Γιάννης Μπουρούσης.

Ο Γιάννης Σοφογιάννης από την πλευρά του είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, απέναντι σε μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας.

Ο Έσπερος κόντραρε το ματς στην πρώτη περίοδο (23-27),, με την Καρδίτσα στη συνέχεια να επιβάλει το ρυθμό της.

Το τελικό σκορ πάντως αδικεί τον Έσπερο, καθώς στο 30′ ήταν πίσω με 50-67, ενώ η μεγάλη διαφορά έγινε στην τελευταία περίοδο όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-24.

Σήμερα Κυριακή, ο Έσπερος Λαμίας θα υποδεχθεί σε νέα φιλική αναμέτρηση (17:00) τους Ίκαρους Τρικάλων.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 36-52, 50-67, 58-91.