Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αγχωτική νίκη! Λοκρός-ΓΑΣ Άμφισσας 84-78

Ο Λοκρός πάτησε το…γκάζι στη γ’ περίοδο, πήρε διαφορά στο σκορ απέναντι στον ΓΑΣ Άμφισσας που στο πρώτο ημίχρονο του έβαλε αρκετά προβλήματα και τελικά κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη το φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 84-78, πετυχαίνοντας μια αγχωτική νίκη!

Οι φιλοξενούμενοι με λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκαν στην αρχή με 5-8 και 12-16, ενώ στο τέλος του πρώτου 10λεπτου ήταν μπροστά στο σκορ με το οριακό 18-19.

Στη β’ περίοδο ο Λοκρός έδειξε να έχει…παράσταση νίκης όταν προηγήθηκε με 34-24 και 38-30, αλλά και πάλι ο ΓΑΣ Άμφισσας μείωσε και ξαναμπήκε στον αγώνα (38-36) με το ημίχρονο να τελειώνει σε απόσταση βολής (39-36).

Η γ’ περίοδος ήταν καταλυτική για την εξέλιξη του παιχνιδιού, με τον Λοκρό να βρίσκει καλό ρυθμό στην επίθεση, για να προηγηθεί με 51-41 στο 25′ και με 70-50 στο 30′ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 31-14 στο τρίτο 10λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 75-69 στο 37΄, όμως ο Λοκρός με όπλο την εμπειρία του πήρε τελικά τη νίκη με 84-78.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 39-36, 70-50, 84-78.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας, Ανδρέου 8 (2), Κοσμετάτος Βαγγ. 3, Κοσμετάτος Γερ. 5 (1), Βερούσης, Πάσσας 15 (1), Τότσι, Μπόλματης 9 (2), Μάτος Αν. 26 (1), Μάτος Αγγ. 13 (2), Ξηρογιάννης, Σοροπάνης 5 (1).

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Τσικνής 3 (1), Κυριακίδης 15 (2), Οικονόμου, Ξαγάρας 15, Παπαθεοχάρης 7 (1), Κατσούλας 15 (3), Λούκας 6 (2), Αντωνίου, Μαμαρέλης 17 (3), Λιαράκης, Κοντογέωργος.