Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Δια πυρός και σιδήρου! (Μαλεσίνα-Αλίαρτος 52-51)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ πέτυχε για φέτος η Μαλεσίνα που επικράτησε της Αλιάρτου με 52-51 σε ένα κλειστό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (14-9) ενώ στο 14′ ξέφυγαν με 20-13. Η Αλίαρτος όμως, με εντυπωσιακό φίνις στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε με επιμέρους σκορ 8-18 να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-31!

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 5 πόντους στο 25 (30-35), με την ομάδα του Δαδίτσιου να απαντά και να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ (40-38 στο 28′) και το τέλος της 3ης περιόδου να βρίσκει ισόπαλες τις δύο ομάδες (43-43).

Η Αλίαρτος προηγήθηκε με 43-46 στο 35′ και με 47-51 στο 39′. Ο Βίγγος με τρίποντο μείωσε σε 50-51, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν στην επίθεση τους και τον Βίγγο με 1/2 βολές να γράφει το 51-51 με 20” να μένουν για τη λήξη.

Η ομάδα του Σκαλτσά χρεώθηκε με βήματα στην επίθεσή της 3” πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Ο Κατσαγάνης κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 52-51 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Η Αλίαρτος διαμαρτυρήθηκε στην τελευταία φάση για φάουλ, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν στο τελευταίο λεπτό μία σημαντική ανατροπή.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 28-31, 43-43, 52-51.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Κανακάρης 3 (1), Βασιλείου 2, Βίγγος 6 (1), Ταμπούρης, Μπλόντζος 7, Κατσαγάνης 14, Ψεύτης, Σέττος, Τσελεκούνης 3 (1), Χριστοφόρου, Θεοδώρου, Καυκής 17.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας, Τζανόπουλος 3, Τσέκος 14, Τζαβαρίνης 5 (1), Σκυριανός 7 (1), Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης 3, Αρβανίτης, Βλαχογιάννης 6 (1), Χρυσοβέργης 2, Πανδής 8.