Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ”Μπαμ” μετά από δύο παρατάσεις! Κάδμος-Κονίστρες 64-66

Με το καλημέρα της σεζόν είχαμε την πρώτη μεγάλη έκπληξη, με τις Κονίστρες να μένουν όρθιες μετά από δύο παρατάσεις μέσα στη Θήβα, κατακτώντας τη νίκη απέναντι στον Κάδμο με 64-66!

Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Ιμπέζα, το πρώτο από τότε που ανέβηκε στην Α’ κατηγορία, καθώς πέρυσι σε 5 αγωνιστικές που κράτησε το πρωτάθλημα δεν τα είχε καταφέρει!

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, παίρνοντας μια νίκη απέναντι σε μια ιστορικά και συνάμα πολύ καλή ομάδα, που παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στη δ’ περίοδο, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας!

Οι Κονίστρες ξεκίνησαν εντυπωσιακό τον αγώνα, πιάνοντας στον…ύπνο του Κάδμου, που πριν καταλάβει τι γίνεται, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-12 και 8-22 στο 9′!

Στη β’ περίοδο οι παίκτες του Αναστασίου μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και το κατάφεραν ξεκινώντας από την άμυνα. Με επιμέρους σκορ 14-0 έφεραν τον αγώνα στα ίσια (22-22) για να ξεκινήσει κάπου εκεί στην ουσία και πάλι από την αρχή ο αγώνας.

Στο ημίχρονο οι Κονίστρες προηγήθηκαν με 30-31, διαφορά που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν δεν ευστοχούσε σε τρίποντο ο Παπαδάκης, με τη γ’ περίοδο να είναι εξίσου αμφίρροπη.

Ο Κάδμος πήρε το προβάδισμα χωρίς όμως να εξασφαλίσει και διαφορά ασφαλείας (40-35 και 44-40), για να κριθούν όλα στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49-43 στο 35′ ενώ με τρίποντο ο Μούντριχας έδωσε αέρα 9 πόντων στους γηπεδούχους (52-43 στο 37′).

Οι Κονίστρες δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 52-47 στο 2:21 για το φινάλε και ισοφάρισαν σε 55-55 με τρίποντο του Αποστολίδη προς το φινάλε της κανονικής διάρκειας, με τον Παπαδάκη να χάνει την τελευταία επίθεση του Κάδμου!

Στην πρώτη παράταση ”μίλησαν” οι άμυνες με το σκορ ισόπαλο στο 58-58 ενώ στη β’ παράταση οι Κονίστρες με εύστοχο τρίποντο πέρασαν μπροστά με 64-66!

Στην τελευταία επίθεση ο Μπόγρης αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία και οι Κονίστρες πανηγύρισαν μια μεγάλη και δίκαιη εκτός έδρας νίκη με 64-66!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 30-31, 45-40, 55-55 (καν. διάρκεια), 58-58 (α’ παρατ.), 64-66 (β’ παρατ.-τελ. αποτέλεσμα).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου- Δεφίγγος): Σκούμας Λ., Θεοδώρου, Ευαγγελίου Ε., Μπόγρης Γ. 10 (3), Κόλλιας 3, Φλώτσιος 6, Παπαδάκης 14 (3), Μούντριχας 9 (1), Κωνσταντούρας 13 (1), Τούτουζας 2, Σταμέλος 2, Γεροντίτης 5.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα – Ζέρβας): Ψαριανός Γ. Δ. 12 (2), Γιαννάκης, Ψαριανός Α. 22 (2), Καπέλλος 7 (1), Μιχόπουλος 2, Μπαλάφας, Τσιρόπουλος 2, Δήμας Ν. 2, Δήμας Χ., Κανάκης 9, Αποστολίδης 9 (3)