Α ΕΣΚΑΣΕ

Ανέστης Μάτος: ”Με όπλο την άμυνα και καθαρό μυαλό στο τέλος φτάσαμε στη νίκη”

Ο προπονητής του Λοκρού Ανέστης Μάτος έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του μετά την πρώτη περίοδο και την 6η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στον Κάδμο με 61-55.

Σε δηλώσεις του στο stereabasket τόνισε: ”Ήταν ένα ντέρμπι όπως ακριβώς το περιμέναμε, ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα. Εμείς, δεν μπήκαμε καλά στο ματς, έχοντας επηρεαστεί από τους τραυματισμούς που μας ταλαιπώρησαν, ενώ φάνηκε να μας έχει επηρεάσει και η διακοπή του πρωταθλήματος. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σε όσα είχαμε πει, ο Κάδμος το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο σκορ. Στη συνέχεια, με ”όπλο” την άμυνα καταφέραμε και γυρίσαμε στον αγώνα για να πάμε στο ημίχρονο κοντά στο σκορ.

Στο β’ ημίχρονο, παρότι ξεφύγαμε σε 2-3 περιπτώσεις στο σκορ, δεν είχαμε το καθαρό μυαλό για να τελειώσουμε τον αγώνα, δίνοντας τη δυνατότητα στον Κάδμο να επιστρέψει στον αγώνα. Στο τέλος πάντως, με καλές επιλογές και εξαιρετική αμυντική δουλειά καταφέραμε να φτάσουμε σε μια σημαντική νίκη, για την οποία αξίζουν συγχαρητήρια οι παίκτες μου για την κατάθεση ψυχής που έκαναν πάνω στο παρκέ. Μπροστά μας τώρα, έχουμε ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παναγίτσα, για το οποίο πρέπει να δουλέψουμε όλη την επόμενη εβδομάδα μέσα στο γήπεδο και να προσπαθήσουμε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος από τα προβλήματα τραυματισμών αλλά και από ένα κρούσμα κορωνοιού μέσα στην ομάδα που μας έφερε πίσω το τελευταίο διάστημα. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο της Αταλάντης για τη δυναμική του παρουσία χθες στο κλειστό, που μας έδωσε την ώθηση για να φτάσουμε σε μια ακόμα νίκη”.