FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αγωνιστική με…παγίδες! (5η)

Με τη διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής συνεχίζεται σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και αν κρίνουμε από τον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία χθες, μεταξύ Πρωτέα Σχηματαρίου-Λοκρού 64-65, αναμένουμε και σήμερα μια σειρά από ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, που κρύβουν…παγίδες για τα θεωρητικά φαβορί, σε όποια παιχνίδια υπάρχουν!

Ο Άρης Θήβας θα προσπαθήσει να παραμείνει στην κορυφή παρέα με τον Λοκρό και για να τα καταφέρει θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γ.Σ. Ιτέας, που πάντα μεταμορφώνεται προς το καλύτερο στο γήπεδό του.

Στο κλειστό της Πειραϊκής, αναμένεται επίσης με ξεχωριστό ενδιαφέρον ο αγώνας της ΑΕΕΠ Χαλκίδας με αντίπαλο τον ΓΑΣ Βασιλικού, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από ήττες, θέλοντας να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα.

Ντέρμπι και στη Θήβα, με τον ανεβασμένο Κάδμο που πέρασε με το διπλό από το Βασιλικό να υποδέχεται τον εξαιρετικό φέτος ΓΑΣ Άμφισσας που έχει ρεκόρ 3-1 με τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα!

Στο Αλιβέρι ο Αστέρας θα επιδιώξει να πετύχει την πρώτη του νίκη στη σεζόν, έχοντας δύσκολο έργο απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς που προέρχεται από νίκη.

Ντέρμπι της κάτω ζώνης για την αποφυγή του υποβιβασμού, όσο και αν ακόμα είναι νωρίς, στην Αλίαρτο με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τον Άρη Αμφίκλειας Life και τη Μαλεσίνα που θα αγωνιστεί στην έδρα της απέναντι στις επικίνδυνες Κονίστρες.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές:

18:00 Κλειστό Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-ΓΑΣ Βασιλικού (Χουγιάζος-Κάλφα)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-ΓΑΣ Άμφισσας (Τσάτσης-Σπυρόπουλος Σπ.-ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Άρης Θήβας (Κοτσιμπός-Πατάγιας)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Κονίστρες (Καραμπιτσάκος-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Αλιάρτου Αλίαρτος-Άρης Αμφίκλειας Life (Ντάνος-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Απόλλων Λιβαδειάς (Σπυρόπουλος-Χατζής)

*Όλους τους αγώνες της Α’ ΕΣΚΑΣΕ μπορείτε να τους παρακολουθήσετε, όσο αφορά την εξέλιξη τους, όπως κάθε εβδομάδα μέσα από το live score του Stereabasket από τις 6 μ.μ. και μετά. 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 5 10 410-324 5-0
2 Άρης Θήβας 4 8 284-258 4-0
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 4 7 257-214 3-1
4 ΓΑΣ Άμφισσας 4 7 289-253 3-1
5 Γ.Σ. Ιτέας 4 6 231-210 2-2
6 Κάδμος 4 6 265-262 2-2
7 ΓΑΣ Βασιλικού 4 6 253-258 2-2
8 Απόλλων Λιβ. 4 6 256-278 2-2
9 Κονίστρες 4 6 209-227 2-2
10 Πρωτέας Σχημ. 5 6 325-329 1-4
11 Αλίαρτος 4 5 237-249 1-3
12 Μαλεσίνα 4 5 220-267 1-3
13 Άρης Αμφίκλειας 4 5 230-255 1-3
14 Αστέρας Αλιβερίου 4 4 216-298 0-4

*Στη βαθμολογία συμπεριλαμβάνεται ο χθεσινός αγώνας Πρωτέας Σχηματαρίου-Λοκρός 64-65. 

Σχετικά άρθρα

Video από την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

pannikolaou

Πρωτάθλημα Παίδων: Βαθμολογίες & σκόρερς (27-28 Νοεμβρίου)

pannikolaou

Σαν σήμερα…29 Νοεμβρίου (2015-2020)

pannikolaou