FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Για το 2/2 Έσπερος Λαμίας και Ερμής Σχηματαρίου!

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής με την 5η αγωνιστική σήμερα, σε μια σεζόν που έχει ξεκινήσει πολύ καλά για τους δύο εκπροσώπους της Περιφέρειας και ιδίως για τον Ερμή Σχηματαρίου που έχει το απόλυτο νικών μέχρι στιγμής, με 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι στο Σχηματάρι, οι δύο ομάδες της Περιφέρειας θέλουν και μπορούν σήμερα να συνεχίσουνε με νέες νίκες.

Ο Ερμής Σχηματαρίου ταξιδεύει στο Βόλο όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Ολυμπιακό, που με τη σειρά του σε 3 αγώνες που έχει δώσει μέχρι στιγμής, έχει μια νίκη απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά (86-59) και δύο εκτός έδρας ήττες, από τη Λευκάδα (56-49) και την Αναγέννηση Καρδίτσας (53-49).

Ομάδα έδρας, όπως οι περισσότερες επαρχιακές, ένα εμπόδιο που μπορεί να περάσει σήμερα η ομάδα του Οικονόμου.

Ο Έσπερος Λαμίας επιστρέφει στην έδρα του και μαζί θέλει να γυρίσει και στο δρόμο των επιτυχιών, υποδεχόμενος την Αναγέννηση Καρδίτσας (2-2).

Η ομάδα του Σοφογιάννη ήταν άστοχη την περασμένη εβδομάδα στον Παλαμά χάνοντας με 70-64, όμως σήμερα θέλει και μπορεί να γυρίσει στο δρόμο των επιτυχιών, απέναντι σε μια ομάδα που μετά τη  βαριά ήττα της πρεμιέρας στο Σχηματάρι (80-40) ανέκαμψε, πετυχαίνοντας δύο νίκες με Ιωάννινα (65-59) και Ολυμπιακό Βόλου (53-49), έχοντας ακόμα ηττηθεί εκτός έδρας από τη Νίκη Βόλου με 84-63.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:

Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρικάλων-Δόξα Λευκάδας Σταματόπουλος Κ.-Ξέρας-Δόλγυρας (Γκαρτζονίκας)

Κατσιμήδου 17.00 Αίολος Τρικάλων-Τιτάνες Παλαμά Παζώλης-Τζιοπάνος Γ.-Γεωργούλης (Χλωρός)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Αναγέννηση Καρδίτσας Γερακίνης-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης (Κοτσιμπός)

Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Βόλου-Ερμής Σχηματαρίου Κοϊμτζόγλου-Λουλουδιάδης-Σελεβός (Τσιργούλας)

Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Ιωάννινα ΣΚ Τσιαπλής-Καρακώστας-Παπανικολάου Γ. (Αθανασόπουλος)

Σιάτιστας 17.00 Πρωτέας Γρεβενών-Μελίκη Παπαθανασίου Κ.-Λυγούρας-Κολοκυθάς (Βόντζας)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Ερμής Σχημ. 4 8 318-244 4-0
2 Ίκαροι Τρικάλων 3 6 249-184 3-0
3 Νίκη Βόλου 4 6 287-274 2-2
4 Δόξα Λευκάδας 4 6 247-247 2-2
5 Ιωάννινα 4 6 270-265 2-2
6 Αναγ. Καρδίτσας 4 6 221-272 2-2
7 Τιτάνες Παλαμά 4 6 266-300 2-2
8 Έσπερος Λαμίας 3 5 217-191 2-1
9 Αίολος Τρικάλων 3 5 225-186 2-1
10 Πρωτέας Γρεβ. 4 5 259-284 1-3
11 ΑΓΣΙ Ιωαννίνων 4 5 255-265 1-3
12 Ολυμπ. Βόλου 3 4 181-161 1-2
13 ΓΑΣ Μελίκης 4 4 249-371 0-4

Σχετικά άρθρα

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (4-5/12)

pannikolaou

Οι αλλαγές στο πρόγραμμα αγώνων της ΕΣΚΑΣΕ (4-5/12)

pannikolaou

Σαν σήμερα…1 Δεκεμβρίου (2015-2020)

pannikolaou