Α ΕΣΚΑΣΕ

Νίκος Παπούλιας: ”Δείξαμε πως ξέρουμε να αγωνιζόμαστε με καθαρό μυαλό”

Ο κόουτς του Απόλλωνα Λιβαδειάς Νίκος Παπούλιας οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Κάδμου με 56-58, που ήρθε με ανατροπή του σκορ στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα (56-49 στο 37′).

Ο ίδιος, στις δηλώσεις του ανάφερε χαρακτηριστικά:

”Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με σωστή αμυντική τακτική και προηγούμασταν στο ημίχρονο με 2 πόντους. Στο 3ο δεκάλεπτο η απόδοσή μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε, αφού κάναμε πολλά λάθη από την πολύ καλή άμυνα του Κάδμου και είναι λογικό, αφού στο παιχνίδι είχαμε βασικές απουσίες παικτών (Μαντζιώρης, Κυριάκου, Γίτσας, Παπαγεωργίου) που θα μπορούσαν να ξεκουράσουν κάποιους αθλητές  μας. Στο τέλος,  δείξαμε την ωριμότητα που έπρεπε, ο Τερματζίδης έβαλε δύο μεγάλα σουτ και  με την εμπειρία μας, αλλά  έχοντας και την τύχη με το μέρος μας  – αφού ο παίκτης του Κάδμου αστόχησε στις βολές στα 3 δευτερόλεπτα  πριν τη λέξη –   κερδίσαμε ένα παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα επί ενός πολύ καλού αντιπάλου.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που κατόρθωσαν να ανατρέψουν –σε ένα ακόμη αγώνα – την εις βάρος μας διαφορά  λίγο πριν τελειώσει το παιχνίδι και να πάρουμε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, δείχνοντας πως ξέρουν να αγωνίζονται με καθαρό μυαλό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα του Κάδμου,  εμάς μας περιμένει ένα δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι με την Παναγίτσα την επόμενη αγωνιστική και οφείλουμε να προετοιμαστούμε κατάλληλα γι’ αυτό”.