Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ανατροπή και νίκη μέσα στη Θήβα! Κάδμος-Απόλλων Λιβαδειάς 56-58

Ο Απόλλων Λιβαδειάς έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Θήβα επί του Κάδμου με 56-58, σε ένα ματς που ”έσπασε καρδιές” με τον Κάδμο να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά την ομάδα του Παπούλια να φεύγει στο τέλος από τη Θήβα με το ροζ φύλλο αγώνος!

Ο Κάδμος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 7-2 αλλά γρήγορα οι δύο ομάδες άρχισαν να πηγαίνουν πόντο πόνο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η α’ περίοδος βρήκε τον Απόλλωνα μπροστά με 13-15, στο 18′ η ομάδα του Παπούλια ξέφυγε με +4 (23-27) για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 28-30.

Στο 30′ ο Κάδμος προηγήθηκε με 47-41, δείχνοντας πως ελέγχει το ματς διατηρώντας αυτό το προβάδισμα και στη συνέχεια.

Στο 34′ το σκορ ήταν 54-48 και στο 37′ 56-49, για να ξεκινήσει κάπου εκεί η αντεπίθεση της ομάδας του Παπούλια που πέτυχε ένα σερί 0-9 φτάνοντας στη νίκη!

Ο Τερματζίδης με δύο τρίποντα μείωσε σε απόσταση βολής ενώ στο 56-57 ο Λεοντίου με 1/2 βολές έκανε το 56-58, ο Κάδμος κέρδισε φάουλ στην τελευταία επίθεση με τον Παπαδάκη να έχει 0/2 βολές και το 56-58 να είναι το τελικό αποτέλεσμα!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 28-30, 47-41, 56-58.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας 3 (1), Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης 12 (1), Κόλλιας 7, Φλώτσιος, Παπαδάκης 1, Μούντριχας 7, Κωνσταντούρας 9 (1), Τούτουζας 5 (1), Σταμέλος 3, Γεροντίτης 9.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 1, Βέλλιος 9 (1), Λούπουλ 21, Τερματζίδης 12 (2), Γέρος, Κουτσούμπας 2, Σκοτίδας, Τσώνης, Ντάλλης 13 (1), Καγιάς, Περγαντάς.