Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Επιβλητική εμφάνιση, μεγάλο διπλό! Αλίαρτος-ΓΑΣ Βασιλικού 56-76

Σε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, ο ΓΑΣ Βασιλικού πέρασε με το διπλό από την Αλίαρτο κερδίζοντας την τοπική ομάδα με το επιβλητικό 56-76, έχοντας σταθερά καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!

Απέναντι σε μια ομάδα που μέχρι στιγμής έδειχνε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο γήπεδο της, ο ΓΑΣ Βασιλικού μπήκε με το γκάζι τέρμα πατημένο στο πρώτο 10λεπτο όταν και προηγήθηκε με 12-28, αναγκάζοντας την Αλίαρτο να κυνηγάει από νωρίς και μάλιστα από μεγάλη απόσταση το σκορ.

Η ομάδα του Σκαλτσά προσπάθησε να επιστρέψει στη γ’ περίοδο, όμως ήταν αδύνατον να μαζέψει τη διαφορά, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού επανέλαβε το σούπερ πρώτο ημίχρονο που είχε κάνει στο Σχηματάρι απέναντι στον Πρωτέα και με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια, προηγήθηκε από νωρίς με σημαντική διαφορά στο σκορ. Μετά το 5′ οι παίκτες του Γεωργίου άρχισαν να ”χτίζουν” μεγάλες διαφορές στο σκορ για να προηγηθούν με 12-28 στο 10′ και 21-36 στο 16′ με το ημίχρονο να βρίσκει το Βασιλικό στο +15 (29-44).

Η Αλίαρτος προσπάθησε να αντιδράσει, πήγε το ματς στους 9 πόντους (45-54 στο 27′), αλλά το Βασιλικό με σωστές επιλογές ανέβασε αμέσως και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να πάρει τελικά τη νίκη με 56-76!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-28, 29-44, 45-63, 56-76.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς-Αντωνίου): Κατσιμίχας 2, Τζανόπουλος 2, Τσέκος 4 (1), Σιδεράς 2, Τζαβαρίνης, Σκυριανός 13, Σταγκίδης, Λάζαρης 4, Βλαχογιάννης 16 (1), Αρβανίτης 6, Πανδής 7 (1), Παπαποστόλου.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 3 (1), Ζήμπρας, Πρίφτι Αγγ. 14 (1), Πρίφτι Αν. 3 (1), Αργυρίου 5 (1), Τσίτσης 9 (2), Μπέλλος 3 (1), Παπανικολάου 6 (1), Κατσαρός, Νασάκης 19 (2), Κατσαγώνας 12 (1), Κικίδης 2.